Wykład - Przejawy wpływu społecznego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 259
Wyświetleń: 1008
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Przejawy wpływu społecznego - strona 1 Wykład - Przejawy wpływu społecznego - strona 2

Fragment notatki:

Przejawy wpływu społecznego, naśladownictwo, konformizm, posłuszeństwo wobec autorytetu, reguły wywierania wpływu.
Wpływ społeczny - proces w wyniku którego dochodzi do zmiany zachowania, opinii lub uczuć człowieka, w skutek tego co robią, myślą lub czują inni ludzie.
Przejawy wpływu społecznego
Naśladownictwo - kopiowanie cudzych zachowań we własnym działaniu. (czasami naśladujemy zachowania wbrew świadomości)
Efekt Wertera - gdy sławna osoba popełni samobójstwo w przeciągu następnych 2 miesięcy wzrasta liczba samobójstw. Efektem większości samobójstw sławnych ludzi jest wzrost liczby samobójstw następujących po przekazaniu informacji (np. w mediach) o sławnym samobójstwie. Najwięcej samobójstw jest tam gdzie informacja jest najbardziej rozpowszechniona. Sytuacja wraca do normy po mniej więcej 2 miesiącach. Najczęściej jest tak, że jeżeli młody mężczyzna popełnia samobójstwo to najwięcej naśladowców jest wśród młodych mężczyzn i odwrotnie.
Naśladownictwo jest też nazywane lustrzanym odbiciem. Naśladownictwo działa w określonych granicach społecznych związanych ze statusem społecznym.
Obserwując zachowania innych i widząc że osoby te radzą sobie ze swoimi problemami może to wywierać na jednostkę pozytywny wpływ.
Modelowanie - jest mechanizmem świadomej zmiany własnego zachowania pod wpływem obserwacji cudzego zachowania i jego skutków.
Konformizm
Konformizm - zmiana w zachowaniu na skutek rzeczywistego lub wyobrażonego wpływu innych ludzi.
2 aspekty konformizmu:
Informacyjny wpływ społeczny - wpływ innych ludzi, który prowadzi do konformizmu ponieważ spostrzegamy te osoby jako źródło informacji dające wskazówki dla naszego zachowania, dostosowujemy się ponieważ wierzymy że cudza interpretacja niejasnej sytuacji jest bardziej poprawna niż nasza.
Informacyjny wpływ społeczny - potrzeba bycia przekonanym o tym co słuszne. Często nie wiemy jak się zachować w danej sytuacji i patrzymy jak zachowują się inni i to pomaga nam się zorientować w danej sytuacji. (to zachowanie innych jest dla nas informacja jak się zachować).
Prywatna akceptacja - ludzie zaczynają wierzyć w definicje sytuacji której nauczyli się od innych.
Publiczny konformizm - dostosowanie się publiczne do zachowania innych, bez konieczności wiary w to co robimy lub mówimy (czyli bez tej prywatnej akceptacji).
Inni ludzie powodują że „zarażamy” się od nich emocjami (nie tylko informacjami)
Przyczyny informacyjnego wpływu społecznego:
ludzie podporządkowują się informacyjnemu wpływowi społecznemu wtedy kiedy sytuacja jest niejasna (im mniejsza pewność tym bardziej ufamy innym - pozwalamy im definiować rzeczywistość),
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz