To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
(konflikt bliskowschodni):
W 1993 roku nastąpił przełom w stosunkach izraelsko - arabskich (porozumienie Rabin - Arafat). Ustalono, że może istnieć Autonomia Palestyńska, ale Palestyna ma wykreślić ze swojej konstytucji zapis mówiący o doszczętnym zniszczeniu Izraela.
W komisji dobrych usług zasiadał minister spraw zagranicznych Norwegii. Na jego pogrzeb do Oslo pojechali Rabin i Arafat.
Źródła konfliktu: świat arabski: Maroko, Libia, Nigeria, Sudan, Egipt, Afryka Biała, Półwysep Arabski.
Wzgórza Golan - tereny okupowane z Syrią. Część północno-wschodnia (kawałek należy do Libii). Jest tam strefa demarkacyjna, buforowa.
Strefa Gazy - południowo-zachodnia (półwysep Synaj) - enklawa okupowana przez Izrael (było w Egipcie).
Zachodni Brzeg Jordanu (pierwotnie było to terytorium palestyńskie) - Cisjordania (wschodnia część Transjordanii).
Jerozolima (historyczna stolica Izraela i świata arabskiego) - ale kneset jest w Tel Avivie.
Od 14 maja 1948 roku Izrael jako Erec Izrael (Wielki Izrael).
W 1947 roku Zgromadzenie Ogólnie wydało rezolucję nr 181 - miały powstać państwo arabskie i państwo izraelskie, Jerozolima miałaby status międzynarodowy.
Nablus - główna siedziba Jasira Arafata.
Pierwsza wojna żydowsko - arabska wybuchła w 1948 roku. koalicję antyżydowską tworzyły Irak, Syria, Jordania, Palestyna i Egipt. Stało się tak, gdyż rezolucja 181 ZO ONZ nie została zrealizowana (nie powstało państwo palestyńskie). W 1946 roku Jordania uzyskała niepodległość (wcześniej była mandatem brytyjskim). Po tej wojnie Cisjordania przechodzi do Jordanii (1949 rok - Transjordania + Cisjordania = Jordania). Od 1967 roku Cisjordania okupowana jest przez Izrael.
Trzecia wojna żydowsko - arabska: Teraz Izrael jest potęgą. Zajął Wzgórza Golan (od Syrii), Cisjordanię (od Jordanii), Gazę (Egipt) + okupacją półwyspu Synaj (1974-1982), ale oddał Egiptowi. Jerozolima jest pod izraelską administracją. Izrael zwiększył swoje terytorium o 100%. W 1956 roku Naser, promoskiewski prezydent Egiptu, znacjonalizował Kanał Sueski, a w 1982 roku kolejny prezydent Egiptu (proamerykański), Sadat, sprywatyzował go. W 1978 roku odbyła się konferencja w Camp David, a wypracowane porozumienie podpisał prezydent Egiptu - Sadat.
Po podpisaniu porozumienia w Camp David świat arabski wykluczył Egipt z Ligi Państw Arabskich.
Za czasów rządów prezydenta Egiptu Mubaraka Egipt powrócił do LPA i teraz jego stanowisko w kwestii Izraela jest wypośrodkowane.
Czwarta wojna żydowsko - arabska (1982 rok):
Atak na obozy w Szabraj i Szakil w Libanie (doszło tam do masakry) - dokonał tego Izrael, bo stamtąd wojsk izraelskie było ostrzeliwane przez Palestyńczyków. Liban w latach 70-tych był Szwajcarią Bliskiego Wschodu (najbogatszy kraj tamtego regionu). Dziś po 1982 roku Liban nie może się podnieść, panuje straszny chaos.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)