Konflikt bliskowschodni

Nasza ocena:

5
Pobrań: 154
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konflikt bliskowschodni - strona 1 Konflikt bliskowschodni - strona 2 Konflikt bliskowschodni - strona 3

Fragment notatki:

(konflikt bliskowschodni):
W 1993 roku nastąpił przełom w stosunkach izraelsko - arabskich (porozumienie Rabin - Arafat). Ustalono, że może istnieć Autonomia Palestyńska, ale Palestyna ma wykreślić ze swojej konstytucji zapis mówiący o doszczętnym zniszczeniu Izraela.
W komisji dobrych usług zasiadał minister spraw zagranicznych Norwegii. Na jego pogrzeb do Oslo pojechali Rabin i Arafat.
Źródła konfliktu: świat arabski: Maroko, Libia, Nigeria, Sudan, Egipt, Afryka Biała, Półwysep Arabski.
Wzgórza Golan - tereny okupowane z Syrią. Część północno-wschodnia (kawałek należy do Libii). Jest tam strefa demarkacyjna, buforowa.
Strefa Gazy - południowo-zachodnia (półwysep Synaj) - enklawa okupowana przez Izrael (było w Egipcie).
Zachodni Brzeg Jordanu (pierwotnie było to terytorium palestyńskie) - Cisjordania (wschodnia część Transjordanii).
Jerozolima (historyczna stolica Izraela i świata arabskiego) - ale kneset jest w Tel Avivie.
Od 14 maja 1948 roku Izrael jako Erec Izrael (Wielki Izrael).
W 1947 roku Zgromadzenie Ogólnie wydało rezolucję nr 181 - miały powstać państwo arabskie i państwo izraelskie, Jerozolima miałaby status międzynarodowy.
Nablus - główna siedziba Jasira Arafata.
Pierwsza wojna żydowsko - arabska wybuchła w 1948 roku. koalicję antyżydowską tworzyły Irak, Syria, Jordania, Palestyna i Egipt. Stało się tak, gdyż rezolucja 181 ZO ONZ nie została zrealizowana (nie powstało państwo palestyńskie). W 1946 roku Jordania uzyskała niepodległość (wcześniej była mandatem brytyjskim). Po tej wojnie Cisjordania przechodzi do Jordanii (1949 rok - Transjordania + Cisjordania = Jordania). Od 1967 roku Cisjordania okupowana jest przez Izrael.
Trzecia wojna żydowsko - arabska: Teraz Izrael jest potęgą. Zajął Wzgórza Golan (od Syrii), Cisjordanię (od Jordanii), Gazę (Egipt) + okupacją półwyspu Synaj (1974-1982), ale oddał Egiptowi. Jerozolima jest pod izraelską administracją. Izrael zwiększył swoje terytorium o 100%. W 1956 roku Naser, promoskiewski prezydent Egiptu, znacjonalizował Kanał Sueski, a w 1982 roku kolejny prezydent Egiptu (proamerykański), Sadat, sprywatyzował go. W 1978 roku odbyła się konferencja w Camp David, a wypracowane porozumienie podpisał prezydent Egiptu - Sadat.
Po podpisaniu porozumienia w Camp David świat arabski wykluczył Egipt z Ligi Państw Arabskich.
Za czasów rządów prezydenta Egiptu Mubaraka Egipt powrócił do LPA i teraz jego stanowisko w kwestii Izraela jest wypośrodkowane.
Czwarta wojna żydowsko - arabska (1982 rok):
Atak na obozy w Szabraj i Szakil w Libanie (doszło tam do masakry) - dokonał tego Izrael, bo stamtąd wojsk izraelskie było ostrzeliwane przez Palestyńczyków. Liban w latach 70-tych był Szwajcarią Bliskiego Wschodu (najbogatszy kraj tamtego regionu). Dziś po 1982 roku Liban nie może się podnieść, panuje straszny chaos.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz