cepcje systemu społecznego i społeczeństwa globalnego System: zbiór jednostek, które pozostają w interakcjach: 1. systemy żywe : nie podlegają drugiemu prawu termodynamiki (entropia - zmniejszanie się różnic potencjałów i organizacji na przestrzeni czasów). Tendencja do rosnącej złożoności organizacji (nie podlegają entropii) - ekosystem: procesy w nim zachodzące → zmiany ekologiczne jednostki → gatunki zwierzęce i roślinne - społeczeństwo: → ewolucja kulturowa → organizmy - organizm: → rozwój organiczny → systemy fizjologiczne - organy i tkanki: → tkanki i komórki - genotyp → geny Charakterystyka: - sprzężenie zwrotne - kreatywność (interakcje na pewnych szczeblach wytwarzają zjawiska, które nie występują na innych szczeblach) - stabilność i odporność na zmiany - trwanie (reprodukcja) i adaptacja System całościowy → społeczeństwa lokalne: - społeczność nadrzędna w stosunku do wszystkich grup i instytucji, która jest globalna, ogólna, zorganizowana w państwie (społ. globalne to społ. narodowe) - ludzkość - ogół ludzi mieszkających na ziemi - społeczność oparta na pierwotnej umowie społ., autonomiczna w stosunku do państwa a przeciwstawiana mu tylko w celach ahalitycznych. Jest to sopł. obywatelskie. 2. systemy nieżywe Koncepcje społeczeństwa obywatelskiego Pod koniec odrodzenia, po okresie odkryć geogr.: societas civilis przeciwstawiano societas naturalis. Myśl oświeceniowa (Kant, Roseeau, Hegel, ośw. szkockie) → społ. obywatelskie przeciwstawiono społ. ludów pierwotnych. Społ. ob. to panowanie rozumu, pokój, bezpieczeństwo, nauka, bogactwo, uspołecznienie, prywatność, dobroczynność. Wg Hegla społ. obywatelskie to sfery upubliczniania się i poddawania prawu życia społ., przejawem społ. obywatelskiego jest organizacja rodzinna, potem powstaje państwo. Połowa XIX w. → produkcja, podział, konsumpcja. Wg Marksa społ. obywatelskie jest oparte na ekonomii praktycznej. A de Toqdeville - społ. ob. to zrzeszenia się ludzi w demokratyczne stowarzyszenia, które powstają i zanikają. Obecnie → społ. ob. składa się z jednostek, które są wolne i równe wobec państwa. Jest tp sfera, w której tworzą się konflikty, spory, mediacje i likwidacje tych sporów. Stosunki między jednostkami, grupami, klasami, które znajdują się poza wpływem władz. Społ. ob. było traktowane jako antypaństwo i społ. filozofów. Typologie społeczeństw współczesnych Typologie współczesnych społeczeństw: a)społeczeństwo narodowe b)społeczeństwo globalne c) społeczeństwa nordyckie (skandynawskie i holenderskie) ekspansywny kapitalizm z wysokim poziomem regulacji konsumpcji, zacierający granice podziałów klasowych słabo zarysowane podziały stratyfikacyjne silnie uformowane klasy społeczne wysoki poziom zatrudnienia
(…)
… różnica między sektorem konkurencyjnym, a zmonopolizowanym (większe bezpieczeństwo socjalne w sektorze publicznym) zdolność do generowania dynamicznego rozowju nauki, technologii, produkcji masowej zdolność do absorpcji imigrantów wielkie zbiorowości podlegające deprywacji (czarni, hispanies) wysoki stopień emancypacji kobiet ulotność więzi społecznych (społeczeństwo podróżujące za pracą) ustratyfikowane…
… narodowe b)społeczeństwo globalne c) społeczeństwa nordyckie (skandynawskie i holenderskie) ekspansywny kapitalizm z wysokim poziomem regulacji konsumpcji, zacierający granice podziałów klasowych słabo zarysowane podziały stratyfikacyjne silnie uformowane klasy społeczne wysoki poziom zatrudnienia silny system państwowy najwyższy na świecie poziom emancypacji kobiet skrzyżowanie moralności protestanckiej…
… do kapitalistycznych, silny interwencjonizm państwowy, wysoki poziom autokratyzmu politycznego, silny kolektywizm, niski poziom praw obywatelskim jest to społeczeństwo korporacyjne charakteryzujące się wysokim poziomem wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, życia i konsumpcji, egalitarności, korupcją, systemem oświaty zdegradowanym do funkcji selekcji społecznej, dualizacją gospodarki między wielkie korporacje i resztę. …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)