Koncepcje dróg do niepodległości

Nasza ocena:

3
Pobrań: 581
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koncepcje dróg do niepodległości - strona 1 Koncepcje dróg do niepodległości - strona 2 Koncepcje dróg do niepodległości - strona 3

Fragment notatki:

Koncepcje dróg do niepodległości Po utracie niepodległości w 1945r. powstały 2 nowe koncepcje odzyskania jej. Jedna to droga do niepodległości w oparciu o ugodę i lojalizm. Natomiast druga koncepcja kowalka zbrojna, powstańcza - irredenta. Ugoda i lojalizm jest postawa najbardziej zachowawczą, to podporządkowanie się. Ugoda oznacza także porozumienie, ale zawiera się je miedzy dwiema stronami. Nie można być poddanym. Polscy lojaliści zdawali się na wolę zaborców, ugodowcy dodatkowo chcieli dążyć, by cos uzyskać od zaborców. Irredenta - oznaczała stanowisko bezkompromisowej walki z zaborcami, jej zwolennicy uważali, że każda ugoda będzie nieskuteczna.
LOJALIZM I UGODA Wywodził się z postaw kiedy powstała konstytucja 3 maja, powstanie Kościuszkowskie. Szczęsny Potocki - przeciwnik konstytucji 3 maja, postepował zgodnie z zasada „ skończyła się Polska, każdy z Polaków ojczyzne sobie obrać powinien”. Linia legalizmu dotyczyła głownie Rosji, bo odgrywała ona dużą role w Europie. W najmniejszym stopniu lojalizm wystepował w stosunku do Prus. Józef Szaniawski - zwolennik lojalizmu w stosunku do Rosji. Uważał ze to co idzie z zachodu jest złe i zagraża bytowi Polski Wincenty Krasiński i gen. Józef Zajączek - łączyło ich przekonanie ze Polska może przetrwać o ile zachowa swoja moralność, religię, tradycję. To co spowodowało upadek Polski to idee Rewolucji Francuskiej, idee liberalizmu - równość, nadmierna ingerencja społeczeństwa. Rewolucja burzy porządek moralny, obiecuje naszym warstwom to czego nie może zrealizować. Ci przedstawiciele widzieli szanse dla Polski w absolutyzmie Rosyjskim. Rosja miała być opoką, trzymać silna władzę.
W II poł. XIXw. Lojalizm w stosunku do Rosji zmniejszał się, Polacy czuli, że Rosja chce zwalczać Polaków, pogłębiała się rusyfikacja. Lojalizm był głownie prezentowany w stosunku do Austro-Węgier. Koncepcja trójlojalizmu Polska z Austro-Węgrami. Konserwatyści Krakowscy - Stańczycy - Józef Szujski. Wyróżniało ich to, że uzasadniali swoje stanowisko niepowodzeniem walki zbrojnej i przegranych w powstaniach, które niosły za soba negatywne skutki. Stańczycy uważali ze w najbliższym czasie nic się nei zmieni i ze jedyną postawą może być lojalizm i ugoda. Skupiali się na przetrwaniu narodu, bo jeśli przetrwa to będzie można myśleć o odbudowie państwa. Polacy mogą się uczyc od zaborców rządzenia państwem - wymiar praktyczny lojalizmu. Polacy mieli uczestniczyć w samorządach, bo nie mogą być w konspiracji i się ukrywać. Paweł Popiel - publicysta „czasu” krytykował poglądy liberalne w Europie, idee mysli Rew. Franc. Burzyły dany przez Boga porządek. Popierał współpracę z caratem rosyjskim.

(…)

…. Narodowa Demokracja 1887r. - Liga Polska, 1893r. - Liga Narodowa, str. Nar-Demokr.
Liga polska powstała z myślą przygotowania nowego powstania. Później jej przywódcy przeszli na pozycje ugodową. Roman Dmowski - 1893r. „Nasz Patriotyzm” - program powstańczy okazał sie klęską. Droga słuszna to droga pracy organicznej. Dmowski pracę organiczną starał się wpleść w politykę. Endecja mówiła o niepodległym…
… być tylko pomocą. Powstanie poniosło klęske gdyż żadne z państw zachodnich nie chciało narażać swoich stosunków z Rosja na pogorszenie. Etap po powstaniu Listopadowym - powstanie zbrojne ale z ludem. Do powstania Styczniowego w centrum zainteresowania było pozyskanie chlopów. Jednak pojawiaja się spiski. Ks. Piotr Ściegienny - postanowił pozyskać chłopów do walki o niepodległość. Żeby podnieść swój autorytet…
…, bo nie mogą być w konspiracji i się ukrywać. Paweł Popiel - publicysta „czasu” krytykował poglądy liberalne w Europie, idee mysli Rew. Franc. Burzyły dany przez Boga porządek. Popierał współpracę z caratem rosyjskim.
Stanisław Koźmian - krytykował powstanie styczniowe, wzywał by wyrzec się idei niepodległości i ratować to co naród jeszcze posiada.
Michał Bobrzyński - pokazywał znaczenie aktywności politycznej Polaków…
…, jednak car to odrzucił. Misja zakończyła się niepowodzeniem.
Karol Marcinkowski - poprzez działania ekonomiczne można realizować koncepcje ugody. Brał udział w powstaniu listopadowym, ale później uznał ze zła jest walka zbrojna. Polacy powinni zakładać szkoły, zakłady. Jeśli tak się stanie to Polacy będą mogli występować z warunkami do Niemiec. Zainicjował budowę Bazaru Polskiego w Poznaniu. Aleksander…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz