Koncepcja procesów globalnego zarządzania- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 518
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koncepcja procesów globalnego zarządzania- opracowanie - strona 1 Koncepcja procesów globalnego zarządzania- opracowanie - strona 2 Koncepcja procesów globalnego zarządzania- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Koncepcja procesów globalnego zarządzania
Globalne zarządzanie to proces oparty na założeniach empirycznych, stąd nie funkcjonuje definicja jednolita. Samo pojęcie zarządzanie jest określeniem ładu, stabilności czy polityczno -ekonomicznego kierownictwa.
Komisja globalnego zarządzania definiuje zarządzanie jako całokształt indywidualnego i instytucjonalnego publicznego i prywatnego kierowania i reprezentowania wspólnych interesów. W proces zaangażowane są formalne instytucje, reżimy oraz nieformalne stowarzyszenia, grupy interesu, które razem posiadają upoważnienie do działania w imieniu całej społeczności międzynarodowej.
Bank światowy - zarządzanie jako specyficzny ład ekonomiczny, i polityczny, który bezpośrednio utożsamiany jest z procesem rozwoju i promowania demokracji i przejrzystości ( transparency)
w warunkach sprawowania władzy i wolnego rynku.
O. Young - system zarządzania to zorganizowana instytucja, która specjalizuje się w podejmowaniu kolektywnych decyzji, w interesie i imieniu całej społeczności międzynarodowej złożonej z różnych grup.
Bez względu na warunki rozwoju procesów zarządzania, na który składają się wszystkie procesy pełni 3 kluczowe role w międzynarodowym środowisku :
gwarancja bezpieczeństwa dla uczestników Sm przez kompromisowe usankcjonowanie nadrzędnych zasad w ramach prewencyjnych działań przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi.
Ekonomiczny regulator procesu dystrybucji dóbr społecznych - optymalizacja standardu życia
decyduje o organizacji sterowanego środowiska
Reus - Smith - zarządzanie składa się z dwóch zasadniczych elementów.
1.zasady instytucjonalizacji zarządzania - kompleks norm i zasad, które definiują pozycję i tożsamość uczestników Sm oraz wzorce przyjętych w społeczności form aktywności politycznej, ekonomicznej i kulturalnej. Takie ramy tworzą zasady gry w procesie zarządzania.
Rittenberg - 2 czynniki warunkujące globalne zarządzanie.
międzynarodowe problemy o nowej jakości, które są problemem dla zarządzania tradycyjnego. np. kontrola przepływu informacji przez neta.
Wzrost liczny uczestników sm
zakres podmiotowy cechą jest partnerstwo wielu rożnych uczestników Sm. Państwa nie są w stanie zarządzać samodzielnie,dlatego nieodłączne są organizacje międzyrządowe i pozarządowe.
I najlepszy smaczek..gówno prawda że wszystkie podmioty są równoprawne. Wszystko zależy od potencjału.
Przedmiotowy - Wszystkie problemy i sprawy które analizuje się globalnie, prawa człowieka, rozwój społeczny i ekonomiczny, demokratyzacja, środowisko naturalne, bezpieczeństwo, inwestycje ekonomiczne.


(…)

… jr. Ataki z 11.09.2001 rozpoczęły nową erę promowania unilateralizmu przez USA opieranego na idei supremacji i wyjątkowości tego państwa, wobec czego w SM brakuje alternatywy, gdyż pokój, bezpieczeństwo i wszelki dobrobyt zależą od JuEsEj. Co ciekawe, unilateralizm w koncepcji USA potrafi olewać prawo międzynarodowe oraz zasady z Karty Narodów Zjednoczonych. Wiąże się to z doktryną DżordżaDabljuBusza i retoryką „osi zła”.
Podsumowanie
Koncepcja multilateralizmu związana jest ściśle z ONZ. Polega na wielostronnej współpracy politycznej, gospodarczej, militarnej itd., która gwarantuje im udział w procesach globalnego zarządzania (stąd popularność w Europie). Utożsamiane to jest z bezpieczeństwem międzynarodowym i ogólnym pokojem.
Unilateralizm zaś zakłada dominację jednego, silnego podmiotu…
… się globalnie, prawa człowieka, rozwój społeczny i ekonomiczny, demokratyzacja, środowisko naturalne, bezpieczeństwo, inwestycje ekonomiczne.
Najważniejsze problemy : konwencja klimatyczna z protokołem Kyoto, międzynarodowy sad karny, traktat o zakazie stosowania min przeciwpiechotnych, nowa dyplomacja.
Zakres czasowy - Kilka kluczowych wydarzeń historycznych;
pokój westfalski, powołanie uniwersalnej…
… są przeciwstawne do multilateralizmu (szok i niedowierzanie!). ONZ pojawia się i w tu, ale przez prymat racji stanu USA. Zwolennicy tej teorii twierdzą, że ONZ zostało utworzone w interesie Stanów, a także mają decydujący głos w procesach globalnego sterowania ze względu na swój potencjał ekonomiczny i militarny. Realizacja tej koncepcji zmieniała się wraz ze zmianami w Białym Domu. W latach 50. republikanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz