Koncepcja humanistyczna

Nasza ocena:

5
Pobrań: 448
Wyświetleń: 1582
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koncepcja humanistyczna - strona 1 Koncepcja humanistyczna - strona 2

Fragment notatki:

KONCEPCJA HUMANISTYCZNA
• Koncepcja powstała głównie w oparciu o obserwacje i analizę postaci szczęśliwych, realizujących się. Badanie życia osób szczęśliwych. Jak to się dzieje, że ludzie realizują się?
• Maslow (1908r.) twierdził, iż to błąd, że psychologia zajmuje się problemem ludzi, a nie ich potencjałem. Psychologia za mało zajmuje się silnymi stronami człowieka. Najważniejsze, że człowiek ma swój szkielet zdolności, rozwój, samorealizacja, wewnętrzne natura.
• Każdy człowiek ma swoją wewnętrzną naturę, która jest dobra lub przynajmniej obojętna. • Nie ma ludzi, którzy rodzą się jako źli. • Dlaczego w toku rozwoju ludzie zachowują się źle? • Ponieważ ta wewnętrzna natura jest delikatna i słaba. Gdyby stworzyć odpowiednie warunki w toku rozwoju ludzie rozwijaliby się dobrze.
• Ta ludzka natura jest słaba i jej wypatrzenie sprawia, że człowiek źle się rozwija. • Istotne dla rozwoju człowieka jest zapewnienie miłości, zaspokojenie jego potrzeb.
Piramida potrzeb ludzkich:
SAMOREALIZACJA
SZACUNEK
AFILJACJA
BEZPIECZEŃSTWO
POTRZEBY FIZJOLOGICZNE
CECHY CZŁOWIEKA NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE: Spontaniczność, akceptacja siebie i innych, nastawienie realistyczne do świata, od czasu do czasu potrzeba odosobnienia, doznania szczytowe = satysfakcja z samorealizacji, uczą się przez całe życie, zdolni i kreatywni, autonomiczni i niezależni. Rogers = terapia skoncentrowana na kliencie. Dzięki terapii człowiek może pomóc drugiej osobie odbudować to, czego nie dostał wcześniej (poczucie bezpieczeństwa, bezwarunkowa akceptacja)
Żeby człowiek mógł zaakceptować się w pełni, musi na nowo przeżyć te rzeczy. Terapeuta potrafi wejść w głęboką relację z klientem. Jest szczery, nie ma maski, apatia. Klient stopniowo przekonuje się do bezpieczeństwa. Przeżywa swe uczucia. Na nowo uświadamia sobie, że może przyswajać doświadczenia.
Relacja - klient jest najważniejszy.
Musi być akceptowany jako człowiek. Bezwarunkowa akceptacja i brak oceniania go. Wszystko to w granicach moralności zawodowej. Tylko akceptacja daje rezultat.
WNIOSKI:
Człowiek działa według potrzeb i popędów.
Sięganie do okresu dzieciństwa jako istotnego do funkcjonowania człowieka w przyszłości.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz