Komunitrariański model państwa prawnego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Komunitrariański model państwa prawnego - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

KOMUNITARIAŃSKI MODEL PAŃSTWA PRAWNEGO
Komunitarianie są zwolennikami wspólnoty rozumianej etnicznie czy narodowo, a nie politycznie. Od liberałów różnią się tym, że stawiają dobro wspólne przed państwem, a wartości wspólnotowe przed indywidualnymi. Nurt komunitariański różni się od republikanizmu, ale pod wieloma względami jest jego kontynuacją. Dlatego tez mówiąc o komunitariańskim modelu państwa prawnego można odwołać się do modelu republikańskiego:
- w modelu tym państwo kieruje się ideą dobra wspólnego. - wolność jednostki realizuje się zawsze w ramach jakiejś wspólnoty, której członkowie powiązani są wspólna tradycją, systemem wartości oraz praw i obowiązków. - podstawą legitymizacji praw w państwie może być jedynie konsens społeczny. - podstawowymi cechami tego modelu jest dążenie do zlikwidowania podziału miedzy rządzonymi a rządzącymi - polityka wymaga udziału wszystkich obywateli. Partycypacja ta ma zapewnić wolność i równość wszystkim jednostkom. - instytucje wyrosłe z tradycji są gwarantem ochrony wspólnych interesów.
- podstawowym zadaniem państwa jest ochrona dobra wspólnego. Jednostka natomiast w razie sporu musi ustąpić na rzecz tego dobra wspólnego. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz