Komunikacja społeczna - referat

Nasza ocena:

5
Pobrań: 840
Wyświetleń: 6272
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Komunikacja społeczna - referat - strona 1 Komunikacja społeczna - referat - strona 2 Komunikacja społeczna - referat - strona 3

Fragment notatki:

Cały referat składa się z 3 stron, i poruszone zostały w nim następujące zagadnienia: spektakl teatralny jako metafora komunikowania się, powody trudności komunikowania się, przedstawianie się, zainteresowanie słuchaczy, kodowanie i rozkodowywanie wiadomości

„ KOMUNIKACJA SPOŁECZNA ”
Umiejętność komunikowania się , przekazywania innym w jasny i zrozumiały sposób istoty naszej wypowiedzi to kluczowy element tego jak osiągnąć w pracy to , czego się pragnie . Jest to wiedza , którą ludzie ambitni nastawieni na sukces powinni zgłębiać , zapoznając się z różnymi pozycjami i publikacjami umożliwiając sobie tym samym łatwiejszy i mniej konfliktowy sposób na realizację życiowych celów . Praca kierownika grupy (menadżera ) wymaga od niego samego posiadania wielu cech charakteru niezbędnych by zapewnić mu autorytet i szacunek ludzi , których pracą kieruje . Jednakże punktem docelowym jest nabycie umiejętności sprawnego komunikowania się . Obojętnie czy pracuje się z prezesami wielkich korporacji , dyrektorami, kadrą kierowniczą , czy zwykłymi pracownikami zawsze najtrudniejsze jest co dokładnie chcemy im przekazać , a następnie sposób najbardziej naturalny wzbudzenie ich zainteresowania i spowodowanie by zrozumieli przekazywane przez nas treści .
Rozpatrując różne aspekty interakcji pomiędzy istotami ludzkimi zakładamy często, że jednostki wywierają na siebie wpływ tak , jak gdyby istniał bezpośredni kontakt pomiędzy procesami psychicznymi różnych osób. Zjawiska charakterystyczne dla komunikowania się nie są zastrzeżone wyłącznie dla ludzi, można je łatwo zaobserwować u zwierząt. Jedną z proponowanych pozycji dotyczących właściwego komunikowania się jest książka Ervinga Goffman'a „Człowiek w teatrze życia codziennego” . Autor, sięgając po metaforę spektaklu teatralnego , opisuje w jaki sposób każde indywiduum ludzkie w swym kontakcie z drugą osobą próbuje się jej przedstawić, jakich środków i technik społecznych używa w celu wywarcia zamierzonego wrażenia, w jakiej formie buduje ów specyficzny spektakl , którego autorem , aktorem i reżyserem jest ono samo. Goffman poszukuje odpowiedzi na pytanie co zrobić by zwrócić uwagę odbiorcy pojedynczego lub zbiorowego utrzymując ją , a w końcu sprawić by zaakceptował przesłanie i uznał je za swoje . Poza sposobami i technikami porozumiewania się autor prezentuje wiele innych bardzo cennych wskazówek dotyczących problematycznych aspektów kontaktów zawodowych takich jak kreowanie własnego wizerunku, sposoby właściwego reagowanie w typowych , często trudnych sytuacjach a także wpływania na postawy i reakcje innych wobec nas . Autor daje nam odpowiedzi na pytania jak skutecznie zmusić innych by słuchali właśnie nas oraz jak postępować i jak grać by z przedmiotu manipulacji stać się jej profesjonalnym podmiotem.
Komunikowanie się - dlaczego jest ono takie trudne? Goffman - autor problemów w tej dziedzinie współżycia społecznego tłumaczy, iż bogactwo znaków stwarza możliwości zwiększania informacji i ich źródeł. Członkowie danej grupy, zespołu zazwyczaj posługują się wyraźnie ustalonym słownikiem, który umożliwia im potajemne przekazywanie ważnych informacji. Słownik ten dotyczy wymienianych ( wśród wtajemniczonych osób) gestów i spojrzeń, wtajemniczeni posługujący się nim mogą sobie przekazywać wskazówki sceniczne. Czasem takie nieformalne wskazówki czy ,, znaki porozumiewawcze” rozpoczynają nową fazę przedstawienia. Na przykład ,, w towarzystwie ” mąż subtelnie zmieniając ton czy postawę może dać znać żonie,

(…)

…, starają się więc nie wpaść z roli. Każdy z nich stara się zwykle trzymać swojego miejsca i nie opuszczać go. Każdy zespół stara się ukryć swój szczery pogląd na siebie oraz na drugi zespół i wystawia na widok publiczny taką koncepcję, która jest względnie do przyjęcia dla członków drugiego zespołu. Rzecz jasna, w chwilach wielkich kryzysów mogą ujawniać się nowe motywy, a ustalony dystans społeczny
… jest możliwa. Takie normy tworzą ,,systematykę zwyczajową”, to znaczy , że zarówno nadawcy , jaki i odbiorcy przekazu przypisują podobne znaczenie słowom, gestom i innym symbolom. Przekładając to na język teorii informacji: nadawca i odbiorca używają tego samego kodu dla zakodowania i rozkodowania wiadomości. Osoby które posługują się tym samym kodem mogą przekazywać wiadomości z pełnym przekonaniem…
… się każdego z nich. Sygnały te wskazują skutki ,jakie u odbiorcy wywołała otrzymana wiadomość , co pozwala nabywcy ocenić , czy osiągnął on zamierzony rezultat.
Socjologia Goffmana ma właściwie jedno niezmienne założenie , by ,,problem socjologiczny czynić byle okruch najzwyklejszej społecznej działalności. Jej podstawowymi materiałami są spojrzenia, gesty , pozycje, i wypowiedzi które ludzie - świadomie…
… się teraz, w jaki sposób powinniśmy przygotować się do procesu komunikacji. Niezależnie , z
kim i w jakiej formie ma odbyć się nasze spotkanie musimy starannie się do niego przygotować. Najskuteczniejszą metodą jest rozmowa polegająca na improwizacji i niekontrolowanych żywiołowych reakcjach. Ważnym elementem dobrego przygotowania się do rozmowy jest poznanie audytorium. Kim są odbiorcy naszej wiadomości? Czy są to ludzie nam znani…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz