Kompetencje sejmu - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kompetencje sejmu - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Kompetencje sejmu.
Najważniejszą jest kompetencja o charakterze ustrojodawczym. 4 najważniejsze funkcje:
-ustrojodawcza; oznacza, że sejm określa w aktach rangi konstytucyjnej podstawowe reguły porządku obowiązującego w państwie.
-ustawodawcza; sejm tworzy prawo o randze ustawowej, ustawa jest prawem ustawowym tworzonym przez sejm. Formy ustaw przyjmują wszystkie ważne decyzje podejmowane w trybie ustawowym przez sejm. Rozstrzygane SA kwestie praw i wolności obywateli, kwestie polityczne.
Ustawy i uchwały (nie ma charakteru prawa, jest przejawem stosunku sejmu do jakiegoś wydarzenia; nie tworzy prawa, informuje o swoim stanowisku).
-kreacyjna; sejm ma wpływ na kreowanie (powoływanie) określonych instytucji władzy w Polsce: powoływanie rządu, wybieranie (powoływanie) trybunału konstytucyjnego, trybunału stanu, prezesa NIK (wspólnie z senatem), I-szy prezes sądu najwyższego, rzecznik praw obywatelskich (wspólnie z senatem), prezes NBP, przedstawiciele sejmu w krajowej radzie sądownictwa i w KRRiT, uczestniczenie w powoływaniu rządów.
-kontrolna; sejm jest wyposażony ustawowo w środki kontroli wobec władzy wykonawczej (votum zaufania, nieufności, dyskusje nad ustawami - ustawa budżetowa, dyskusja nad expose premiera - daje lub nie daje votum zaufania; interpelacja i zapytanie poselskie). Funkcje sejmowe wypełniają komisje sejmowe.
Budżet jest najbardziej precyzyjnym przejawem intencji rządu.
Kompetencje to pozycja ustrojowa sejmu w Polsce.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz