To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
26. Kompetencje Prezydenta RP Klasyfikacja kompetencji Prezydenta RP została przeprowadzona według kryterium wskazującego na trzy podstawowe grupy uprawnień: kompetencje wyznaczające Prezydentowi rolę głowy państwa w stosunkach zagranicznych i wewnętrznych; kompetencje realizujące arbitraż polityczny Prezydenta i równoważące władze w systemie podziału władzy
inne kompetencje.
W każdym z tych zasadniczych podziałów zostały wyodrębnione szczegółowe podziały, właściwe dla podstawowych funkcji ustrojowych oraz charakteryzujące relacje Prezydenta z innymi organami władz państwowych, wyodrębnionych w ramach zasady podziału władzy.
Szczegółowy zarys proponowanej klasyfikacji wyróżnia następujące grupy i podgrupy uprawnień Prezydenta RP:
Kompetencje głowy państwa:
kompetencje w zakresie spraw zagranicznych;
kompetencje w zakresie zwierzchnictwa Sił Zbrojnych, obronności i bezpieczeństwa państwa na czas pokoju i wojny;
klasyczne uprawnienia głowy państwa.
Kompetencje arbitrażu politycznego i równoważenia władz:
kompetencje w stosunku do parlamentu (Sejmu i Senatu)
kompetencje w stosunku do rządu;
kompetencje w stosunku do władzy sądowniczej.
Inne kompetencje:
kompetencje ustrojowe;
kompetencje kreacyjne, organizacyjne oraz w zakresie kierownictwa państwowego i wewnętrznego w Kancelarii Prezydenta RP;
pozostałe kompetencje określone w ustawach.
Przedstawiona klasyfikacja ma charakter umowny.
Kompetencje głowy państwa:
Ad. a) kompetencje w zakresie spraw zagranicznych
Prezydent jako najwyższy przedstawiciel RP w stosunkach międzynarodowych posiada stosowny zakres kompetencji określonych w Konstytucji. Dotyczą one biernej i czynnej legacji(poselstwa). Kolejnym uprawnieniem jest prawo ratyfikacji i wypowiadania umów międzynarodowych. W praktyce ustrojowej rola Prezydenta w sprawach polityki zagranicznej jest o wiele większa niż to wynika z formy konstytucyjnej. Nie należy bowiem zapominać że Prezydent swoją rolę najwyższego przedstawiciela Rzeczpospolitej realizuje także bezpośrednio, składając wizyty państwowe, utrzymując oficjalne i robocze stosunki polityczne z głowami innych państw. W praktyce ustrojowej ukształtował się obyczaj polityczny uzgadniania z rządem w trybie roboczym określonych działań w sprawach polityki zagranicznej. Prezydent reprezentuje państwo w stosunkach międzynarodowych nie tylko osobiści lecz również przy pomocy pełnomocnych przedstawicieli Rzeczpospolitej Polskiej w innych państwach i przy organizacjach międzynarodowych. Posiada także prawo mianowania i odwoływania takich przedstawicieli. Przyjmuje także listy uwierzytelniające i odwołujące akredytowanych przy prezydencie przedstawicieli dyplomatycznych innych państw i organizacji międzynarodowych. Jest to część jego uprawnień w ramach tzw. Przedstawicielstwa wszechstronnego państwa. Poza wymienionymi w Konstytucji uprawnieniami Prezydentowi przysługuje w tym charakterze prawo do wystawiania pełnomocnictw dla osób delegowanych do zawarcia umowy międzynarodowej rangi państwowej oraz prawo ratyfikowania i wypowiadania umów międzynarodowych, co jest szczególnie istotnym uprawnieniem Prezydenta w stosunkach zagranicznych. Na gruncie Konstytucji RP Prezydent ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe o czym zawiadamia Sejm i Senat. W stosunku do niektórych szczególnych umów międzynarodowych Konstytucja przewiduje ratyfikację przez Prezydenta tych umów, także ich wypowiedzenia za uprzednią zgodą parlamentu, wyrażoną w ustawie. Katalog tych umów obejmuje um
(…)
… Prezydenta zostały określone w Konstytucji RP następująco a) mianuje i odwołuje Szefa Sztabu Generalnego oraz dowódców rodzajów Sił Zbrojnych na czas określony(kadencje) b) mianuje na czas wojny na wniosek premiera Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych, w tym też trybie go odwołuje c) nadaje na wniosek Ministra Obrony Narodowej określone w ustawie stopnie wojskowe. Nadto w razie bezpośredniego zewnętrznego…
… Rady Sądownictwa. Kolejnymi kompetencjami Prezydenta ją jego uprawnienia do powoływania organów władzy sądowniczej. Prezydent powołuje a) pierwszego Prezesa Sądu najwyższego na sześcioletnią kadencję, spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, b) Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego na sześcioletnią kadencję, c) Prezesa i Wiceprezesa TK. Prezydent powołuje także jedną osobę do składu Krajowej Rady Sądownictwa.
Inne kompetencje:
Ad. a) kompetencje ustrojowe
Na podstawie art. 235 ust. 1 Prezydent RP może przedkładać , obok 1/5 ustawowej liczby posłów i Senatu, projekt ustawy o zmianie Konstytucji.
Ad. b) kompetencje kreacyjne, organizacyjne oraz w zakresie kierownictwa państwowego i wewnętrznego w Kancelarii Prezydenta RP
Prezydent powołuje…
… nie udzieli wotum zaufania rządowi powołanemu w trzecim trybie. Konstytucja zapewnia Prezydentowi RP wpływ na tok i rezultaty działalności prawotwórczej parlamentu. Realizuje je poprzez prawo inicjatywy ustawodawczej oraz kompetencje związane z podpisaniem i ogłoszeniem ustawy. Prezydent podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawienia przez Marszałka Sejmu do podpisu i zarządza ogłoszenie…
… na funkcjonowanie parlamentu jest jego prerogatywa skrócenia kadencji obu izb. Może to uczynić w przypadku gdy ustawa budżetowa nie zostanie przedstawiona Prezydentowi RP do podpisania w ciągu 4 miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy budżetowej. W razie niepowołania rządu po trzech nieudanych próbach; Prezydent obligatoryjnie zarządza skrócenie kadencji parlamentu, gdy Sejm w ciągu 14 dni…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)