Komfort cieplny w pomieszczeniu-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Komfort cieplny w pomieszczeniu-opracowanie - strona 1 Komfort cieplny w pomieszczeniu-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Komfort cieplny w pomieszczeniu.
Odczuciu prawidłowego komfortu cieplnego człowieka decyduje wiele czynników. Jest to odczucie subiektywne, można jednak wyróżnić kilka najważniejszych parametrów które na nie wpływają:
temperatura powietrza w pomieszczeniu,
średnia temperatura powierzchni przegród budowlanych,
prędkość przepływu powietrza,
wilgotność względna powietrza,
stopień aktywności ruchowej użytkowników, od której zależy ilość ciepła wydzielanego przez organizm człowieka,
opór przewodności cieplnej odzieży, od której zależy szybkość wymiany cieplnej pomiędzy ciałem ludzkim a otoczeniem,
płeć,
stopień jonizacji powietrza.
Dla poczucia komfortu ważne jest, aby temperatura była równomierna w całym wnętrzu, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Istotne jest, by temperatura powierzchni przegród (w tym grzejników) była jak najbliższa temperaturze powietrza. Stąd wynikają zalety niskotemperaturowych wielkopowierzchniowych grzejników, takich jak np. ogrzewana podłoga. W sytuacji z grzejnikiem zamieszczonym pod oknem ciepłe powietrze unosi się ku górze, a zimne napływa od dołu. Mniej korzystna sytuacja występuje wtedy, gdy grzejnik zainstaluje się nad oknem w pobliżu sufitu.
Parametry powietrza, tj. temperatura t i wilgotność względna φ oraz jego prędkość w powinny być tak dobrane, aby zapewnić poczucie komfortu, tzn. aby człowiekowi przebywającemu w pomieszczeniu nie było zbyt ciepło i aby nie odczuwał chłodu, inaczej mówiąc - aby odczucie człowieka względem temperatury, wilgotności i prędkości ruchu powietrza było przyjemne. Wymagania te są spełnione, gdy parametry powietrza w pomieszczeniach przyjmuje się:
Wg PN-83/B-03430 (wraz ze zmianą Az3): latem: t = 23÷25°C (±1÷1,5°C) φ = 50 ±10%
zimą: t = 21÷22°C (±1÷1,5°C) φ = 45 ±10%
Należy pamiętać o zagwarantowaniu w pomieszczeniu niezbędnej ilości świeżego powietrza (oddychanie, procesy technologiczne, spalanie, usuwanie zanieczyszczeń np. wilgoć). Jeżeli w budynku funkcjonuje wyłącznie instalacja centralnego ogrzewania, wentylacja zapewniona powinna być w sposób naturalny (nawiew przez nieszczelności bądź specjalne elementy nawiewne umieszczone w stolarce okiennej lub ścianach zewnętrznych , wywiew - kanały grawitacyjne). ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz