Kodeks postępowania karnego z 1969-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kodeks postępowania karnego z 1969-opracowanie - strona 1 Kodeks postępowania karnego z 1969-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Kodeks postępowania karnego z 1969 r. W kpk z 1969 r. nastąpiło ujednolicenie procedury karnej powszechnej i wojskowej.
Kpk wyraźnie formułował zasady nie karania dwa razy za to samo przestępstwo - prawda niby oczywista, ale często łamana w początkach Polski Ludowej. W procesie osłabiono elementy inkwizycyjne a wzmocniono kontradyktoryjne. Kpk zwiększał uprawnienia oskarżonego i obrońcy. Zaostrzono rygory postępowania dowodowego - wprowadzono niedopuszczalność potraktowania jako dowodu oświadczenia złożonego w warunkach wyłączających swobodę wypowiedzi. Wprowadzono kontrolę nad prokuratorskim stosowaniem aresztu tymczasowego. Nowy środek zapobiegawczy stanowiło poręczenie. Jako obligatoryjne wprowadzono zaliczenie czasu aresztu na poczet odbywanej kary. Zniesiony został tryb doraźny. Etapy procesu : postępowanie przygotowawcze oraz postępowanie przed sądem . Wrócono do zasady, że prowadzenie śledztwa należy do prokuratora. Dochodzenie prowadziła natomiast Milicja Obywatelska. Postępowanie przygotowawcze wszczynało się w sprawie. Następną fazą było postępowanie przeciwko komuś. Celem postępowania przygotowawczego było zebranie i utrwalenie dowodów dla sądu. Jeśli nie było podstaw do sporządzenia aktu oskarżenia wydawano postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego. W przeciwnym wypadku - zaznajamiano podejrzanego ze wszystkimi materiałami i z jego prawami, wydawano postanowienie o zamknięciu postępowania przygotowawczego i sporządzano akt oskarżenia, który wnoszono do sądu. Akt oskarżenia wnosił prokurator. Postępowanie przed sądem I instancji było jawne. Przewód rozpoczynał się od odczytania aktu oskarżenia. Obecność oskarżonego była obowiązkowa, który po odczytaniu aktu oskarżenia mógł złożyć wyjaśnienia. Oskarżony nie był prawnie zobowiązany do mówienia prawdy. Następnie wyjaśnienia składali świadkowie. Po zamknięciu przewodu sądowego głosy zabierali oskarżyciel i obrońca, oskarżony.
Wyrokowanie - obejmowało naradę, głosowanie, sporządzenie wyroku ogłoszenie wyroku, pouczeni o prawie zaskarżenia.
Tryby szczególne:
Tryb uproszczony - dotyczył spraw niezawiłych w drobnych sprawach. Uproszczenie polegało na tym, że organ prowadzący dochodzenie nie zawiadamiał prokuratury, a wyrom nie musiał zawierać uzasadnienia.
Tryb przyspieszony - w sprawach drobniejszych, gdy sprawca został ujęty na gorącym uczynku i doprowadzony do sądu w 48 godzin. Kodeks mimo licznych mankamentów był krokiem w kierunku humanizacji procedury karnej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz