Oskarzyciel posilkowy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oskarzyciel posilkowy - strona 1 Oskarzyciel posilkowy - strona 2 Oskarzyciel posilkowy - strona 3

Fragment notatki:


oskarżyciel posiłkowy Rola pokrzywdzonego w procesie nie musi ograniczać się jedynie do bycia świadkiem, ale może zostać oskarżycielem posiłkowym jeśli złoży oświadczenie, że chce działać w takim charakterze. Pokrzywdzony może w postępowaniu sądowym działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego ( oskarżyciel posiłkowy uboczny ) lub zamiast niego ( oskarżyciel posiłk o wy subsydiarny ).
Oskarżyciel posiłkowy w postępowaniu jurysdykcyjnym jest pełnoprawną stroną procesową i w podejmowanych działaniach jest niezależny od oskarżyciela publicznego. Oskarżyciel posiłkowy ma prawo do:
otrzymywania zawiadomień o terminach rozpraw; korzystania z pomocy adwokata;
zadawania pytań przesłuchiwanym oskarżonym, świadkom, biegłym;
przeglądania akt sądowych i występowania o ich kserokopię;
otrzymywania odpisów orzeczeń wydawanych poza rozprawą, jeśli mogą one być zaskarżane, jeżeli nie był on obecny podczas ich ogłoszenia; składania wniosków dowodowych;
składania wniosków o sprostowanie protokołu z rozprawy; składania wniosków o wyłączenie sędziego, ławnika, prokuratora, biegłych lub protokolanta; zabierania głosu w każdej kwestii podlegającej rozstrzygnięciu i po zamknięciu przewodu sądowego; wyrażania zgody na ograniczenie postępowania dowodowego, skazanie oskarżonego bez przeprowadzenia postępowania dowodowego na rozprawie; żądania doręczenia mu pisemnego uzasadnienia wyroku; wniesienia apelacji od wyroku sądu I instancji; Osoby najbliższe pokrzywdzonemu, w przypadku jego śmierci, mogą wstąpić w jego prawa jako oskarżyciela posiłkowego. Jeżeli w terminie 3 miesięcy osoby najbliższe nie wstąpią w prawa zmarłego oskarżyciela posiłkowego, sąd umarza sprawę (art. 58 § 2 kpk i art. 61 kpk).
Sąd może ograniczyć liczbę oskarżycieli posiłkowych występujących w sprawie, wtedy kiedy uzna to za konieczne dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, np. nadmierna liczba oskarżycieli posiłkowych może zahamować tok postępowania. Pokrzywdzony może występować przed sądem w charakterze oskarżyciela posiłkowego także zamiast oskarżyciela publicznego. Następuje to w sytuacji odstąpienia przez tego ostatniego od oskarżenia. Nadto pokrzywdzony może wystąpić samodzielnie w charakterze oskarżyciela posiłkowego po wniesieniu do sądu aktu oskarżenia o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego w razie powtórnego, po wcześniejszym uchyleniu przez sąd, wydania przez prokuratora postanowienia o umorzeniu postępowania przygotowawczego lub odmowie jego wszczęcia. Termin wniesienia aktu oskarżenia wynosi 1 miesiąc od doręczenia pokrzywdzonemu zawiadomienia o postanowieniu. Akt oskarżenia powinien być sporządzony przez.


(…)

… prywatnego wstępuje (60 § 1 kpk) do wszczętego już przed sądem postępowania, jeżeli uzna, iż wymaga tego interes społeczny. Dotychczasowy oskarżyciel prywatny staje się wtedy oskarżycielem posiłkowym (art. 60 § 2 kpk).
Po wydaniu przez sąd wyroku oskarżyciel posiłkowy może w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia wyroku złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie jego uzasadnienia (art. 422 § 1…
… i to on jest stroną w procesie. Pokrzywdzony, który złożył zawiadomienie o przestępstwie ma prawo wniesienia zażalenia, jeśli w ciągu 6 tygodni nie otrzyma informacji o sposobie rozpatrzenia tego zawiadomienia.
BIBLIOGRAFIA
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U 97/89/555);
„Proces Karny”, Stanisław Waltoś, Warszawa 2003;
www.e-prawnik.pl
3

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz