Klasyfikacja źródeł finansowania przedsiębiorstw

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1631
Wyświetleń: 4459
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasyfikacja źródeł finansowania przedsiębiorstw - strona 1 Klasyfikacja źródeł finansowania przedsiębiorstw - strona 2 Klasyfikacja źródeł finansowania przedsiębiorstw - strona 3

Fragment notatki:

Klasyfikacja źródeł finansowania przedsiębiorstw
Źródła finansowania przedsiębiorstwa można najogólniej podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne.
Wewnętrzne źródła finansowania - charakteryzują się tym, że kapitał nie wymaga interakcji z otoczeniem (ponieważ pochodzi z przedsiębiorstwa). Jest to dość istotne z uwagi to, że w dzisiejszych czasach otoczenie jest niezwykle zmienne i bardzo niepewne.
Największą zaletą tego sposobu finansowania jest to, że nie powoduje ono ryzyka bankructwa (nie narażamy się na utratę płynności).
Wadą natomiast jest to, że przy wewnętrznym finansowaniu rozwój przedsiębiorstwa jest niezwykle powolny.
Finansowanie wewnętrzne należy traktować wyłącznie jako uzupełnienie finansowania (w normalnych warunkach gospodarczych), ponieważ tego typu finansowanie nie daje praktycznej możliwości konkurowania na rynku z innymi firmami.
Zewnętrzne źródła finansowania - wymagają interakcji. Należy zatem przeprowadzić analizę otoczenia i określić kapitał.
Zaletą jest możliwość dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa.
Wadą jest ryzyko bankructwa.
Podział finansowania na własne i obce oparte jest na rozróżnieniu w bilansie (obce - to pasywa po stronie zobowiązań). W przypadku finansowania obcego ilość źródeł kapitału jest bardzo duża.
Dalsze rozróżnienie na tradycyjne i alternatywne (nowoczesne) oparte jest o stopień wykorzystania - jeśli istnieje już kilka dekad, to jest to tradycyjne.
Finansowanie własne, czy obce?
Finansowanie własne jest permanentne, firma finansuje się przez cały czas istnienia finansowaniem własnym.
Finansowanie obce wiąże się z terminowością musimy bowiem w taki sposób zaplanować nasz kapitał, by móc go oddać na czas (innymi słowy zawsze trzeba być przygotowanym na to, że będziemy musieli oddać to, co pożyczyliśmy).
Kapitał obcy jest stosunkowo łatwy w pozyskaniu, szczególnie jeśli nasze przedsiębiorstwo cieszy się dużym zaufaniem. Kwestia pozyskiwania kapitału obcego jest przede wszystkim kwestią wiarygodności. Można także powiedzieć, że źródła są nieograniczone.
W przypadku kapitału własnego sprawa jest nieco trudniejsza. Można wprowadzać do kapitału nowe osoby jednak wymaga to przeprowadzania skomplikowanych zmian w spółce. Zatem sposób pozyskiwania nowego kapitału jest wysoce problemowy.
Wszystkie formy finansowania dłużnego (kapitał obcy) wiążą się z koniecznością odsetek - jest to koszt finansowy, który z kolej wpływa na zmniejszenie podstawy opodatkowania i w praktyce przyczynia się do zwiększenia wyniku finansowego.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz