Klasyfikacja towarów przemysłowych

Nasza ocena:

4
Pobrań: 280
Wyświetleń: 2114
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasyfikacja towarów przemysłowych - strona 1

Fragment notatki:


KLASYFIKACJA TOWARÓW PRZEMYSŁOWYCH ORAZ METODY BADANIA I OCENY JAKOSCI POJECIE TOWAROZNAWSTWO
Towaroznawstwo jest to rozległa dziedzina wiedzy, której przedmiotem poznania jest towar [Mieczysław Mysona].
W szerszym ujęciu towaroznawstwo jest to nauka o właściwościach towarów, metodach ich badania i oceny, czynnikach, zjawiskach i procesach rzutujących na ich jakość i wartość użytkową o właściwym kształtowaniu jakości produktów w sferach: przedprodukcyjnej, produkcyjnej i poprodukcyjnej
W sferze przedprodukcyjnej wiedza ta jest niezbędna przy opracowaniu wstępnej analizy rynku, selekcji projektów wyrobów, ocenie prototypów oraz ustalaniu możliwości stosowania substytutów. W sferze produkcyjnej towaroznawstwo jest wykorzystywane w działalności służb zaopatrzenia, kontroli jakości surowców i materiałów, w kontroli międzyoperacyjnej, a zwłaszcza kontroli wyrobów finalnych. Do towaroznawstwa należy także zajmowanie sie takimi zagadnieniami, jak pakowanie i znakowanie wyrobów, kończące procesy produkcyjne. W sferze poprodukcyjnej towaroznawstwo jest wykorzystywanie głównie przy odbiorze jakościowym towarów, doborze odpowiednich środków i warunków transportu, magazynowaniu towarów oraz załatwianiu reklamacji.
INNE DEFINICJE TOWAROZNAWSTWA Johann Beckmann (1739-1811), profesor towaroznawstwa na Uniwersytecie w Getyndze, autor szeroko od dwustu lat stosowanej nazwy dla nauki o towarach - Warenkunde (towaroznawstwo), uważał że „towaroznawstwo jest nauka o właściwościach, pozyskiwaniu i badaniu oraz znaczeniu gospodarczym towarów”. INTERDYSCYPLINARNOSC TOWAROZNAWSTWA Towaroznawstwo mona określić jako naukę interdyscyplinarna zbliżona do grupy nauk stosowanych przyrodniczo-technicznych, takimi jak: chemia, fizyka, mikrobiologia, botanika, zootechnika, technologia, statystyczna kontrola jakości itp.
TOWAROZNAWSTWO Statystyczna Fizyka, Kontrola Jakosci Chemia Mikrobiologia Kwalitologia Ekologia Nauki rolne i lesne Logistyka Ekonomia, Ekonomika jakości Marketing Prawo Technologia
Problematyka towaroznawcza dotyczy towaroznawstwa spożywczego oraz towaroznawstwa przemysłowego. Towaroznawstwo przemysłowe obejmuje wszystkie branże towarów nieżywnościowych, ze szczególnym uwzględnieniem towarów powszechnego użytku oraz środków produkcji, które są ogólnie dostępne w sprzedaży.
DEFINICJE Towar - dobro - produkt - wyrób - artykuł
Towar jest to produkt pracy ludzkiej przeznaczony do sprzedaży. Dzięki swym właściwościom jest użyteczny, gdyż zaspokaja potrzeby materialne i niematerialne człowieka. Towar musi mięć odpowiednia postać handlowa i cenę; posiada wartość i wartość użytkowa

(…)

… w Polsce zajmuje sie Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) powołany w 1924 r., który wprowadza oficjalne dokumenty do dobrowolnego stosowania jakimi sa Polskie Normy (PN). 1 stycznia 2004 roku PKN zostaje członkiem CEN (Europejski Komitet Normalizacyjny) i CENELEC (Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki). Ponadto na arenie międzynarodowej PKN prowadzi intensywna współprace z innymi organizacjami normalizacyjnymi takimi jak:
• ISO - Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (International Organization for Standardization).
• IEC - Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna (International Electrotechnical Commission)
• ETSI - Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych Normy to zasady, wytyczne lub ich charakterystyki odnoszące sie do różnego rodzaju działalności lub ich wyników i zmierzające do uzyskania…
… odczynnikami chemicznymi wywołującymi reakcje barwne (np. jodyna do wykrywania skrobi, lakmus do oznaczania odczynu płynów itp.).
Metody laboratoryjne (instrumentalne) dają z reguły wyniki wyrażane liczbowo, co pozwala na dokładna i ścisłą charakterystykę jakości towaru. Do wykonania ich należy posługiwać się różnymi przyrządami, jak np. centymetr, termometr, waga w sklepach. W laboratoriach wagi analityczne
… odbieranych za pomocą zmysłów:
wzroku - określamy stopień dojrzałości owoców, zmianę barwy produktów, np. wyblakniecie tkanin od promieni słonecznych, zmianę rozmiaru i kształtu, np. roztopione lody.
węchu - określamy nutę zapachowa, np. perfum, świeżość produktu, np. zapach psującego sie mięsa, występowanie obcych zapachów, np. jełczenie oleju.
słuchu - można określić poziom hałasu emitowanego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz