Klasyfikacja przekrojów

Nasza ocena:

5
Pobrań: 294
Wyświetleń: 2296
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasyfikacja przekrojów - strona 1 Klasyfikacja przekrojów - strona 2

Fragment notatki:

Klasyfikacja przekrojów.
Klasyfikacja przekrojów poprzecznych ma na celu określenie stopnia odporności elementu na zjawiska miejscowej utraty stateczności w stanach sprężystym i plastycznym.
Klasa 1: przekroje, które osiągają nośność przegubu plastycznego iwykazują przy tym zdolność do obrotu niezbędną do plastycznejredystrybucji momentów.
Klasa 2: przekroje, które osiągają nośność przegubu plastycznego, lecz wskutek niestateczności miejscowej (w stanie plastycznym) wykazują ograniczoną zdolność do obrotu.
Klasa 3: przekroje, które wykazują nośność nie mniejszą niż to wynika z początku uplastycznienia strefy ściskanej, lecz wskutek niestateczności miejscowej (w stanie sprężysto-plastycznym) nie osiągają nośności przegubu plastycznego.
Klasa 4: przekroje, które wskutek niestateczności miejscowej (w stanie sprężystym) wykazują nośność mniejszą niż to wynika z początku uplastycznienia strefy ściskanej.
Klasyfikacji podlegają ścianki, częściowo lub całkowicie ściskane. -Różne części ściskane przekroju mogą być różnych klas. -Przekrój jest klasyfikowany wedle najmniej korzystnej klasy jego części ściskanych, są wyjątki. -Alternatywnie klasę przekroju można określić zarówno ze względu na pas, jak i ze względu na środnik.
-Graniczne proporcje części ściskanych dla klas 1, 2, i 3 są podane w tablicach normy. -Części, które nie spełniają warunków dla klasy 3,traktuje się jak części klasy 4. Wyjątek: przekroje klasy 4 możnatraktować jako przekroje klasy 3, jeśli odpowiednie warunki dla klasy 3 wg tablic są spełnione dla parametru ε pomnożonego przez: sqrt(fy*γm0/σcom,ed), gdzie: γMo - współczynnik częściowy przy sprawdzaniu nośności przekroju poprzecznego, σcom,Ed - największe obliczeniowe naprężenie ściskające w rozpatrywanej części, wynikające z analizy pierwszego rzędu lub, w razie konieczności, analizy drugiego rzędu. - Przekroje, w których występuje środnik klasy 3 i pasy klasy 1 lub 2 można klasyfikować jako przekroje klasy 2 ze środnikiem współpracującym. -Jeśli przyjmuje się, że środnik przenosi wyłącznie siłę poprzeczną i nie ma udziału w nośności obliczeniowej przekroju przy zginaniu i sile podłużnej, to odpowiednią klasę przekroju 2, 3 lub 4 można projektować wyłącznie ze względu na proporcje pasów. -Klasyfikacja przekroju jest uzależniona od stosunku szerokości do grubości jego części poddanych ściskaniu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz