Klasyfikacja osobowości politycznej wywodząca się od Hipokratesa i Barbera

Nasza ocena:

5
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1064
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasyfikacja osobowości politycznej wywodząca się od Hipokratesa i Barbera - strona 1 Klasyfikacja osobowości politycznej wywodząca się od Hipokratesa i Barbera - strona 2

Fragment notatki:

Klasyfikacja osobowości politycznej wywodząca się od Hipokratesa i Barbera
Osobowość polityczna składa się z 2 części: pierwsza związana jest z temperamentem - cecha genetycznie uwarunkowana, z reguły się nie zmienia, narzuca nam działanie. Druga to wzory nabywane - zmniejszają się w trakcie rozwoju człowieka, cecha nabyta.
Rodzaje osobowości według Hipokratesa: sangwinik - najbardziej pożądany w polityce (Kwaśniewski, Clinton) - urok jest ważniejszy niż praca w ich zawodach, poczucie humoru, optymista, twórczy i barwny, impulsywny, nie pamięta szczegółów, jest niezdyscyplinowany i roztargniony; jest osobowością magnetyczną w polityce, jest popularny; choleryk - Wałęsa, Lepper - urodzeni przywódcy, dyktują reguły gry, dominują, zorientowani są na cel, myślą logicznie, są dynamiczni, motywują innych, pewni siebie, narzucają swoją wolę innym, niecierpliwi, nietolerancyjni, pracoholicy, manipulatorzy, nietaktowni, wierzą, że cel uświęca środki, niczego nie żałują. W polityce są dominujący i silni; melancholik - wrażliwy na innych, nastawiony jest na odległe cele, trzyma się planu, lubi tabele, trzyma emocje na wodzy, jest intelektualistą, ważne są dla niego szczegóły. Łatwo wpada w depresję (Carter), kładzie nacisk na negatywy, wolny w działaniu, jest przewrażliwiony, pesymista. W polityce jest osobowością analityczną, jest peryferyjny; 4. flegmatyk - jest chętny do współpracy, dyplomata, jest dowcipny, łatwo się dogaduje, zgodny i sympatyczny, nastawiony na działanie w zespole, jest niezdecydowany, unika odpowiedzialności, nastawiony na kompromis, jest zbyt usłużny i pasywny. Jest to osobowość powściągliwa, w polityce jest spokojny.
Rodzaje osobowości według Barbera - wyróżnił on 2 kryteria: poziom aktywności politycznej: wysoka; niska; chęć dalszego sprawowania władzy: duża; b) mała. Wyróżnia następujące typy osobowości: 1. pracodawca - polityk pełny, zawodowy, zaangażowany, dąży do powstania w grupie więzi; 2. obserwator - nieaktywny, nie chce decydować, chce być w środku władzy, ale brakuje mu przebojowości; 3. przebojowiec - bardzo aktywny, reklamiarz, lubi widok swojego nazwiska w gazecie, ale w przyszłości nie chce kontynuować swojej kariery politycznej; 4. zniechęcony - nie chce brać dalszego udziału w polityce, jak już w niej jest, nie jest w nią zaangażowany.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz