To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Siwek. Notatka składa się z 2 stron.
KLASYFIKACJA GRUP SPOECZNYCH. Kryterium struktury grupy może je podzielić na małe i duże Grupy małe składają się z kilku lub kilkunastu osób, które łączy więź społeczna związana z bezpośrednia stycznością i łącznością psychiczną. Grupy duże mają zazwyczaj złożona i rozbudowana strukturę społeczną oraz składającą z kilkudziesięciu lub kilkuset i więcej osób. Makrostruktura związana jest ze stratyfikacja społeczną czyli podziałem na warstwy i klasy. Kryterium rodzaju więzi społecznej pozwala podzielić grupy na pierwotne i wtórne. Grupy pierwotne bazują na więzi opartej wyłącznie na stycznościach osobowych. Grupy wtórne charakteryzują się występowaniem więzi społecznej opartej przede wszystkim na stycznościach rzeczowych formalnych i interakcjach o przewadze pośrednich. Stopień sformalizowania działań jest następnym kryterium pozwalającym dokonać podziału grup na formalne i nieformalne. O grupie formalnej można mówić wtedy, gdy zachowania ulegną zinstytucjolizowaniu i zostaną wpisane w statucie grupy rozumianej jako instytucja życia społecznego O grupie nieformalnej można mówić wtedy, gdy zachowania zinstytucjonalizowane nie ulegną wpisaniu w statut. Grupa formalna zazwyczaj jest grupą celową . W grupie formalnej i nieformalnej niezwykle ważny jest system kontroli społecznej. Ostatnim kryterium pozwalającym podzielić grupy jest stopień trudności związany z realnym uczestnictwem w działalności grupy .
Można więc wydzielić grupy : Inkluzywne (otwarte) do których łatwo się dostać Ekskluzywne (zamknięte) do których trudno się dostać Wstąpienie do grup inkluzyjnych jest możliwe po spełnieniu warunków, które są jasno określone i łatwe do spełnienia dla określonej kategorii ludzi. Grupy ekskluzywne należą do grup zamkniętych które zazwyczaj różnymi sposobami Bronia dostępu osobom, które nie mogą sprostać stawianym warunkom. Kategoria związana z kryterium stopnia identyfikacji z grupą Ze względu na poczucie swojskości i obcości możemy wyróżnić : Grupa przynależności - jest to zbiorowość, która wywiera tak ogromny wpływ na jednostkę, że w swoich postępowaniach i poglądach kieruje się zasadami w niej obowiązującymi. Grupą odniesienia można nazwać taką zbiorowością z którą jednostka porównuje swoją sytuacje życiową, postawy, poglądy czy styl życia, jako grupa aspiracji związana jest z dążeniem jednostki do porzucenia własnej grupy przynależności i uzyskania akceptacji w grupie, która w jej mniemaniu ma wyższa pozycje społeczną .
(…)
… pomieszczenie, budynek pokój ale też przedmiot : radio, magnetofon, boisko sportowe, klub, róg ulicy, przedmiot który służy komunikacji społecznej : telefon, gazeta, wędka, oraz symbole przynależności: legitymacja, sztandar, tatuaże, rodzaj muzyki, symbole graficzne, a nawet przywódca. )
Zadania grupy społecznej są to ustalone i świadomie zdefiniowane stany rzeczy i zjawiska, która grupa jako całość chce…
… .
Działa tu prawo Parkinsona : każdy wzrost wielkości jakiejkolwiek części jakiejś organizacji(grupy) powoduje inne wzrosty w strukturze organizacyjnej grupy. Zasada odrębności czyli identyczności. Odrębność grupy określana jest poczuciem solidarności i lojalności w stosunku do wszystkich osób przynależnych . Poczucie wspólnoty więź społeczna w grupie związana jest ze świadomością <my> która stanowi…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)