To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
KIEROWNICY Każda organizacja realizująca jakiś cel musi zbudować ekipę ludzi z prawdziwego zdarzenia i zespolić indywidualne wysiłki w wysiłek wspólny. Każdy pracownik firmy wnosi do niej coś innego, ale suma tych wkładów daje realizację wspólnego celu. Wysiłki wszystkich muszą nawzajem do siebie pasować, tak by w efekcie dać całość.
Cele kierownika Cele kierownika powinny wskazywać:
jaką wydajność ma dać podległa mu jednostka organizacyjna,
w czym dany kierownik i jego jednostka powinny pomóc innym w osiąganiu ich celów,
jakiego wkładu w realizacje swoich celów dany kierownik może oczekiwać ze strony innych jednostek.
Każdy kierownik przez to, co robi, bierze odpowiedzialność za całość organizacji - czyli „kując kamienie buduje katedrę”. Odpowiada on za wkład, jaki kierowana przez niego jednostka wnosi w jednostkę wyższego szczebla - a ostatecznie - w całą organizację. Wymaga to, aby każdy kierownik sam ustalał cele dla swojej jednostki organizacyjnej . Zaaprobowanie ich lub odrzucenie zależy oczywiście od wyższego szczebla. Ale odpowiedzialność za ich sformułowanie spada na kierownika. Odpowiada on również, jak wspomniano, za swój udział w opracowaniu i wytyczeniu celów wyższej jednostki organizacyjnej, której podlega.
Mechanizm samokontroli Jedna z najważniejszych korzyści wynikających ze stosowania ZPC polega na tym, że każdy kierownik może sterować swoją własną wydajnością dzięki mechanizmowi samokontroli. Samokontrola oznacza większą świadomość pozwalającą na silniejszą motywację, wyznaczającą pragnienie, by robić swoje jak najlepiej. Oznacza to ambitniejsze cele w sferze wydajności i szersze poczucie perspektywy.
Słowo kontrola jest terminem wieloznacznym: z jednej strony oznacza zdolność kierowania samym sobą i własną pracą, z drugiej może oznaczać dominację jednej osoby nad drugą. Cele są podstawą kontroli w pierwszym przypadku. W drugim nie mają sensu. Jeden z największych walorów ZPC polega na tym, że dzięki niemu można zastąpić zarządzanie przez dominację zarządzaniem przez samokontrolę.
Warunkiem niezbędnym dla samokontroli jest wyposażenie kierowników w przejrzyste, wspólne dla wszystkich mierniki odnoszące się do kluczowych dziedzin działalności danej organizacji. Mierniki te muszą odnosić się do danej pracy, kierując uwagę i wysiłki na sprawy najistotniejsze. Trzeba móc na nich polegać, znając jednocześnie ich margines błędu. Mierniki muszą być zrozumiałe dla wszystkich, bez skomplikowanych interpretacji i wyjaśnień.
Zarządzanie przez samokontrolę wymaga również krytycznego podejścia do stosowanych procedur i sprawozdań. Powinno się stać zasadą, że należy je sprowadzić do niezbędnego minimum i używać ich tylko wówczas, gdy dzięki nim oszczędza się czas i pracę. Sprawozdanie i procedury powinny być maksymalnie uproszczone. Należy pamiętać, że stosowane nieumiejętnie wyrządzają wielkie szkody, stając się złośliwymi tyranami.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)