Kazimierz III Wielki - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kazimierz III Wielki - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Kazimierz III Wielki Koronacja : 1333
Władca od 1333 do 1370
Poprzednik : Władysław I Łokietek
Następca : Ludwik Węgierski
Sytuacja przed objęciem tronu : Władysław Łokietek zmarł w 1333. Państwo było nadal rozbite i zagrożone inwazją z zewnątrz. Składało się ono z dwóch niespojonych prowincji - Małopolski i Wielkopolski.
Szerzono wieść o tym, że Kazimierz zbiegł z pola bitwy pod Płowcami.
Stosunki zagraniczne : Luksemburgowie
Kwestię luksemburską rozwiązywał na zjazdach w Wyszehradzie.
Przybył tam zarówno król Polski, Czech, jak i Węgier. Za 20 tysięcy kop groszy praskich w 1335 zdołał wywalczyć Kazimierz zrzeczenie się przez Jana Luksemburskiego pretensji do korony polskiej i zamku w Bolesławcu. W 1339 również w Wyszehradzie potwierdzono założenia sprzed 4 lat, a także ustanowiono ściślejszy sojusz z Andegawenami węgierskimi. Za poparcie polityki zagranicznej Polski zyskiwali oni prawo do sukcesji w Polsce w razie bezpotomnej śmierci Kazimierza. Ze swojej strony Kazimierz rezygnował ze straconych już ziem Śląska na rzecz króla Czech.
Kazimierz zgodził się na oddanie zakonowi Pomorza w charakterze "wieczystej jałmużny" w 1339 spór rozstrzygnął papież
Sprawa dziedzictwa tronu : nie udało mu się doczekać syna z prawego łoża. W 1339 r. na zjeździe w Wyszehradzie ustalił z Andegawenami prawo następstwa tronu po jego bezpotomnej śmierci. Była to cena poparcia jego polityki zagranicznej przez dynastię węgierską. Jeszcze raz w 1369 Kazimierz potwierdził prawa Andegawenów do tronu polskiego. Kiedy więc umarł na zapalenie płuc po wypadku na polowaniu w okolicach Przedborza w miejscowości Żeleźnica w 1370, tuż po jego pogrzebie przybył z Węgier Ludwik Andegaweński, który niezwłocznie koronował się w Katedrze krakowskiej (wawelskiej). Tym samym wygasła dynastia Piastów jako panująca na tronie polskim.
BILANS :
Do Polski przyłączono Ruś Halicką i Włodzimierską, Podole, częściowo Mazowsze, Wałcz, Czaplinek.
Nie udało się odzyskać Śląska i Pomorza Gdańskiego.
Wydaje się, że królowi przyświecały trzy główne cele w jego dążeniu do opanowania Rusi Halickiej. Po pierwsze chciał zabezpieczyć swe państwo przed najazdami tatarskimi.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz