Kategorie geotechniczne
Projektując budowę, nadbudowę lub rozbudowę obiektu budowlanego, ustala się geotechniczne warunki jego posadowienia. Rodzaj i zakres badań geotechnicznych z tym związanych oraz zakres i forma opracowywanej dokumentacji geotechnicznej zależą od kategorii geotechnicznej, do której dany obiekt (lub jego część) zostanie zaliczony. Tym pojęciem określa się kategorię zagrożenia bezpieczeństwa obiektu wynikającą ze stopnia skomplikowania projektowanej konstrukcji, jej fundamentów i oddziaływań oraz warunków geotechnicznych. Kategorię geotechniczną - zgodnie z obecnymi uregulowaniami prawnymi - ustala projektant posiadający wymagane uprawnienia budowlane, biorąc pod uwagę:
— stopień złożoności warunków gruntowych,
— wielkość obiektu budowlanego i jego koszt,
— rozkład i sposób przekazywania obciążeń na podłoże,
— oddziaływanie podłoża na obiekt budowlany w zależności od jego sztywności i podatności podłoża, z uwzględnieniem zmian w trakcie budowy,
— warunki dodatkowe, jak np. agresywne oddziaływanie środowiska na obiekt budowlany lub tego obiektu na środowisko, wrażliwość podłoża na odsłonięcie, np. pęcznienie, wysychanie.
Rozróżnia się następujące rodzaje warunków gruntowych:
— proste - w przypadku warstw gruntów jednorodnych równoległych do powierzchni terenu, bez gruntów słabonośnych, przy zwierciadle wód gruntowych poniżej projektowanego poziomu posadowienia fundamentów oraz braku występowania niekorzystnych zjawisk geologicznych,
— złożone - w przypadku warstw gruntów niejednorodnych, nieciągłych i zmiennych, zawierających grunty słabonośne, przy zwierciadle wód gruntowych w poziomie projektowanego posadowienia i powyżej tego poziomu oraz braku występowania niekorzystnych zjawisk geologicznych,
— skomplikowane - w przypadku warstw gruntów objętych występowaniem niekorzystnych zjawisk geologicznych, zwłaszcza osuwiskowych, krasowych (rozpuszczanie przez wodę wapieni lub gipsów), kurzawkowych (ruch nawodnionych luźnych piasków drobnych i pyłów) itp., na obszarach szkód górniczych, w centralnych obszarach delt rzek.
Zależnie od warunków gruntowych oraz rodzaju i rozwiązania obiektu budowlanego rozróżnia się trzy kategorie geotechniczne. Kategoria pierwsza dotyczy niewielkich obiektów budowlanych o statycznie wyznaczalnym schemacie obliczeniowym, w prostych warunkach gruntowych, dla których wystarcza jakościowe (przybliżone) określenie warunków gruntowych. Do tej kategorii można zaliczyć np.: a) jedno- lub dwukondygnacyjne budynki mieszkalne i gospodarcze (w PN-B-02479:1998 wymieniono budynki jedno- i dwukondygnacyjne o prostej konstrukcji i budynki rolnicze o największej wartości obliczeniowej obciążenia na słup równej 250 kN, a na ścianę 100 kN/m, na fundamentach bezpośrednich, patowych lub na studniach), b) ściany oporowe i rozparcia wykopów, jeżeli różnica poziomów nie przekracza 2 m, c) wykopy do głębokości 1,2 m i nasypy do wysokości 3 m, wykonywane zwłaszcza przy budowie dróg, pracach drenażowych oraz układaniu rurociągów.
(…)
…) wykopy i nasypy (poza zaliczanymi do kategorii pierwszej),
d) przyczółki i filary mostowe oraz. nabrzeża,
e) kotwie gruntowe i inne systemy kotwiące. Kategoria trzecia obejmuje: a) nietypowe obiekty budowlane, niezależnie od stopnia skomplikowania warunków gruntowych, których wykonanie lub użytkowanie może stwarzać poważne zagrożenie dla użytkowników i środowiska, takie jak: obiekty energetyki…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)