Kategorie geotechniczne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 84
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kategorie geotechniczne - strona 1 Kategorie geotechniczne - strona 2

Fragment notatki:

Kategorie geotechniczne
Projektując budowę, nadbudowę lub rozbudowę obiektu budowlanego, ustala się geotechniczne warunki jego posadowienia. Rodzaj i zakres badań geotechnicznych z tym związanych oraz za­kres i forma opracowywanej dokumentacji geo­technicznej zależą od kategorii geotechnicz­nej, do której dany obiekt (lub jego część) zo­stanie zaliczony. Tym pojęciem określa się ka­tegorię zagrożenia bezpieczeństwa obiektu wy­nikającą ze stopnia skomplikowania projekto­wanej konstrukcji, jej fundamentów i oddziały­wań oraz warunków geotechnicznych. Katego­rię geotechniczną - zgodnie z obecnymi uregu­lowaniami prawnymi - ustala projektant posia­dający wymagane uprawnienia budowlane, bio­rąc pod uwagę:
— stopień złożoności warunków gruntowych,
— wielkość obiektu budowlanego i jego koszt,
— rozkład i sposób przekazywania obciążeń na podłoże,
— oddziaływanie podłoża na obiekt budowla­ny w zależności od jego sztywności i podatno­ści podłoża, z uwzględnieniem zmian w trakcie budowy,
— warunki dodatkowe, jak np. agresywne od­działywanie środowiska na obiekt budowlany lub tego obiektu na środowisko, wrażliwość podłoża na odsłonięcie, np. pęcznienie, wysy­chanie.
Rozróżnia się następujące rodzaje warunków gruntowych:
— proste - w przypadku warstw gruntów jed­norodnych równoległych do powierzchni tere­nu, bez gruntów słabonośnych, przy zwierciadle wód gruntowych poniżej projektowanego pozio­mu posadowienia fundamentów oraz braku wy­stępowania niekorzystnych zjawisk geologicz­nych,
— złożone - w przypadku warstw gruntów nie­jednorodnych, nieciągłych i zmiennych, zawie­rających grunty słabonośne, przy zwierciadle wód gruntowych w poziomie projektowanego posadowienia i powyżej tego poziomu oraz bra­ku występowania niekorzystnych zjawisk geolo­gicznych,
— skomplikowane - w przypadku warstw gruntów objętych występowaniem niekorzyst­nych zjawisk geologicznych, zwłaszcza osuwi­skowych, krasowych (rozpuszczanie przez wodę wapieni lub gipsów), kurzawkowych (ruch na­wodnionych luźnych piasków drobnych i pyłów) itp., na obszarach szkód górniczych, w central­nych obszarach delt rzek.
Zależnie od warunków gruntowych oraz rodza­ju i rozwiązania obiektu budowlanego rozróżnia się trzy kategorie geotechniczne. Kategoria pierwsza dotyczy niewielkich obiek­tów budowlanych o statycznie wyznaczalnym schemacie obliczeniowym, w prostych warun­kach gruntowych, dla których wystarcza ja­kościowe (przybliżone) określenie warunków gruntowych. Do tej kategorii można zaliczyć np.: a) jedno- lub dwukondygnacyjne budynki mieszkalne i gospodarcze (w PN-B-02479:1998 wymieniono budynki jedno- i dwukondygna­cyjne o prostej konstrukcji i budynki rolni­cze o największej wartości obliczeniowej ob­ciążenia na słup równej 250 kN, a na ścianę 100 kN/m, na fundamentach bezpośrednich, pa­towych lub na studniach), b) ściany oporowe i rozparcia wykopów, jeżeli różnica poziomów nie przekracza 2 m, c) wykopy do głębokości 1,2 m i nasypy do wysokości 3 m, wykonywane zwłaszcza przy budowie dróg, pracach drenażo­wych oraz układaniu rurociągów.

(…)

…) wykopy i nasy­py (poza zaliczanymi do kategorii pierwszej),
d) przyczółki i filary mostowe oraz. nabrzeża,
e) kotwie gruntowe i inne systemy kotwiące. Kategoria trzecia obejmuje: a) nietypowe obiekty budowlane, niezależnie od stopnia skomplikowania warunków gruntowych, któ­rych wykonanie lub użytkowanie może stwarzać poważne zagrożenie dla użytkowników i śro­dowiska, takie jak: obiekty energetyki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz