Kategoria polityczności a sfera publiczna- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 959
Wyświetleń: 2639
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kategoria polityczności a sfera publiczna- opracowanie - strona 1 Kategoria polityczności a sfera publiczna- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Kategoria polityczności a sfera publiczna.
Polityczność to cecha przypisywana podmiotom, pojęciom i decyzjom, polegająca na wyróżnieniu sojuszników i wrogów. Polityczność - państwo - polityka. Polityczność jest pierwotna wobec państwa, jest fundamentem, na którym zostało zbudowane. W toku działania polityczności powstają warunki do istnienia polityki, tworzy środowisko działania. Możemy wyróżnić jej dwa poziomy: wewnętrzna(wspólnoty, grupy ludzi) i międzynarodowa(państwa, instytucje). Cechy polityczności to podział na my - oni, ustanowienie różnicy wobec innych, stąd mówiąc o polityczności należy też mówić o podziale na relacje wróg - sojusznik.
Polityzacja - upolitycznienie, przejście ze sfery prywatnej w publiczną.
Podział publiczne - prywatne
Pojęcia te są w dużym stopniu intuicyjne. Sfera prywatna to sprawy nie mające znaczenia politycznego, publiczna zaś to ta w której uczestniczy większa grupa społeczna, kwestie dot. interesu państwa i społeczeństwa. Arystoteles jednak np. uważał, że polityka zaczyna się w domu, czyli w sferze prywatnej.
Krytyka podziału publiczne - prywatne
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz