Katatermometr - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 3136
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Katatermometr - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Katatermometr
Katatermometr należy do przyrządów działających na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem. Jest on termometrem alkoholowym (rys. 8.33) prze­znaczonym do pomiaru intensywności chłodzenia organizmu człowieka przez otaczające środowisko.
Odbiór ciepła z organizmu człowieka uwarunkowany jest wspólnym oddziaływaniem prędkości przepływu, temperatury, wilgotności powietrza oraz temperatury powierzchni otaczających pomieszczenie. Przed wykonaniem pomiaru katatermometr należy ogrzać, najlepiej w termosie, do takiej tem­peratury, aby alkohol wypełniał rurkę kapilarną do 1/3 wysokości górnego rozszerzenia, następnie przyrząd umieszcza się w miejscu pomiaru i mierzy się czas opadania alkoholu pomiędzy kreskami 38 i 35°C. Średnia z tych wartości odpowiada normalnej temperaturze organizmu człowieka.
Dzieląc stałą katatermometru F, równą ilości ciepła wyrażonej w mcal odprowadzanej z powierzchni zbiornika o polu 1 cm2, przez czas opadania τ oblicza się natężenie chłodzenia w katastopniach
Rys. 8.33. Katatermometr
Między natężeniem chłodzenia wyrażonym w katastopniach suchych Ks, prędkością w i temperaturą powietrza ts wyrażoną w °C zachodzą następujące empiryczne zależności obowiązujące dla suchego zbiornika katatermometru:
gdy w 1 m/s (8.29) Gdy zbiornik przyrządu osłoni się zwilżonym muślinem, wówczas inten­sywność chłodzenia, wyrażona w katastopniach wilgotnych, jest ukształtowana nie tylko przez temperaturę i prędkość przepływu, lecz także przez wilgotność powietrza. Katatermometr taki służy do wyznaczania katastopni wilgotnych Kw.
Dla katatermometru wilgotnego zachodzą zależności
gdy w 1 m/s (8.31) gdzie tw jest temperaturą powietrza mierzoną termometrem wilgotnym w °C.
Przy zastosowaniu katatermometru do pomiaru prędkości ogranicza się wymianę ciepła przez promieniowanie pokrywając warstewką srebra zbiorni­czki z alkoholem.
Do wyznaczenia prędkości służą w tym przypadku zależności:
gdy w 1 m/s (8.33) z których po przekształceniach otrzymuje się wzory na prędkość przepływu powietrza
dla w 1 m/s, (8.35)
gdzie Ksr - natężenie chłodzenia mierzone katatermometrem posrebrzonym, ts - temperatura powietrza mierzona termometrem suchym.
Za pomocą katatermometru można mierzyć prędkość przepływu w zakresie od 0,1 do 1,5 m/s. Przyrząd może być stosowany jedynie w przypadku, gdy temperatura powietrza jest niższa od 35°C.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Grzegorz napisał(a):

2016-06-06 11:08:15

Solidnie zrobiona i przydatna