Kartel-opracowanie - Dylemat więźnia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kartel-opracowanie - Dylemat więźnia - strona 1 Kartel-opracowanie - Dylemat więźnia - strona 2

Fragment notatki:

Co to jest kartel i jakie są najczęściej jego ograniczenia prawne?
Kartel to forma porozumienia się firm na rynku, w celu ustalenia poziomu cen, poziomu produkcji, geograficznego podziału rynków zbytu, w celu maksymalizacji zysku.
Ograniczenia kartelu: (1) Jest nielegalny; (2) Członkowie kartelu są nielojalni i mają różne interesy; (3) Nadzwyczajny zysk zachęca nowych dostawców do wejścia na rynek; (4) Większa ilość członków to wzrost trudności w koordynacji działań.
Jakie są inne formy, poza kartelem, koordynacji działań na rynku oligopolowym?
(1) Ustalanie poziomu cen poprzez przywództwo cenowe;
(2) Ustalanie struktury cen dla branży przez firmy dominujące;
(3) Ceny administrowane;
(4) Konkurencja niecenowa;
Wyjaśnij na czym polega dylemat więźnia?
Mamy dwóch podejrzanych schwytanych na wspólnym przestępstwie. Gdy obaj nie będą zeznawać dostaną wyroki po 1 roku więzienia. Gdy jeden więzień nie będzie zeznawał, a drugi nie, to zeznający dostanie 3 miesiące, a niezeznający 10 lat. Gdy zaś obaj będą zeznawać dostaną po pięć lat. Wynik jest taki, że postępując egoistycznie osiągną całkiem niezły wynik (5 lat to w sumie mniej niż 10), ale najbardziej opłaca się postępowanie altruistyczne i współpraca (nie zeznawać i dostać po 1 roku).
Tak samo jest w oligopolu - obniżać ceny, czy nie obniżać.
Co to jest równowaga Nasha?
Równowaga Nasha pojawia się wówczas, gdy każdy z graczy wybiera najlepszą strategię przy danych strategiach innych graczy.
Równowaga Nasha to taki stan, gdy z jednej strony przedsiębiorstwo A nie może uzyskać już nic lepszego przy danej strategii przedsiębiorstwa B, a z drugiej strony przedsiębiorstwo B nie może już nic uzyskać przy danej strategii przedsiębiorstwa A. To tak jak by dwaj uczestnicy drogi poruszali się ta samą stroną. Idą wtedy razem. Takie rozwiązanie może prowadzić do zerowego zysku obu firm. Gdy jednak jakiś uczestnik drogi (rynku) zdecyduje się na poruszanie się przeciwną stroną drogi ryzykuje zderzenie z innymi.
Wyjaśnij prawo Hotelinga
Prawo Hotelinga mówi, że racjonalne jest oferowanie produkcji możliwie jak najbliżej popytu. Przykładem mogą być dwaj sprzedawcy, którzy lokują swoje sklepy w połowie długości ulicy, a więc zajmują połowę rynku. Jednak wtedy konsumenci mogą bardzo łatwo zmienić sklep. Racjonalne jest więc oddalić się o jedną trzecią od krańca ulicy po obu stronach - warto się różnić. Wtedy mamy spory udział w rynku, a klienci nie mają takiej łatwej alternatywy. Gdy jeden ze sprzedawców znowu ulokuje się w połowie rynku, to konkurencja zrobi to samo. Przykładem zastosowania tego prawa mogą być rozkłady jazdy konkurencyjnych przewoźników.


(…)

… ekonomiczna (powszechna) - różnica między ceną zasobu a jego kosztem alternatywnym, gdy koszt ten jest różny od zera, np. gdy w pracy dają nam więcej niż chcemy;
Co to są korzyści zewnętrzne, a czym są koszty zewnętrzne? *
Korzyści zewnętrzne - dodatkowe zyski wynikające z zakupu danego produktu ???
Jakie są podstawowe instrumenty interwencji państwa dla oddziaływania na zwiększenie korzyści zewnętrznych i ograniczenia strat? *
[…]
Co to jest kontrola cen i jakie są podstawowe rozwiązania dla wykonywania tej kontroli? *
Kontrola cen to reguły i przepisy ustalane przez państwo, uniemożliwiające dostosowanie cen do poziomu równowagi rynkowej.
Może ona polegać na ustaleniu cen maksymalnych bądź minimalnych.
Na czym polega ochrona praw konsumenta? *
[…]
CZY WIESZ CO TO JEST I CZYM SIĘ ZAJMUJE MIKROEKONOMIA…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz