Karta Praw Podstawowych UE - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 532
Wyświetleń: 1827
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Karta Praw Podstawowych UE - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

Jakiego rodzaju aktem jest Karta praw podstawowych UE i jak skutkuje?
Karta praw podstawowych UE stanowi prawo pierwotne Unii, ponieważ ma taką samą moc jak Traktaty.
Kart w nowej wersji jest od 1 grudnia 2009 r. dokumentem prawnie wiążącym. Ma moc prawną prawa pierwotnego Unii na podstawie art. 6 TUE. Karta uczyniła prawa podstawowe bardziej widocznymi, zwłaszcza że obejmuje zakres szerszy niż dotychczasowe, ustalone orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwośći.
Karta jest obecnie dokumentem wiążącym prawnie. Większość praw w niej zawartych nie przysługuje jednak tylko na mocy samej Karty, prawa te bowiem już istnieją, gdyż stanowią ogólne zasady prawa. Karta je tylko potwierdza. Wiążący charakter Karty ma zatem większe znaczenie dla praw nowych, tj. np. zakaz klonowania, czy przepisów Karty wskazujących sposób i zakres stosowania zawartych w niej praw i ich relacje do innych systemów ochrony praw podstawowych (przepisy tzw. pomostowe lub horyzontalne).
Prawa wymienione w Karcie (innymi słowy: Kartę) stosuje się do instytucji, organów i jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej, przy poszanowaniu zasady pomocniczości, oraz do państw członkowskich wyłącznie w zakresie, w jakim stosują one prawo Unii (art. 51 ust. 1). Karta nie ma zatem zastosowania do całego prawa krajowego, lecz tylko do tej jego części, która wchodzi w zakres stosowania prawa Unii (wskazaliśmy wyżej, że przepis ten jest głęboko osadzony w orzecznictwie TSUE).
1
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz