Karta grafiki-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 441
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Karta grafiki-opracowanie - strona 1 Karta grafiki-opracowanie - strona 2 Karta grafiki-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

KARTA GRAFIKI
Obraz, jaki widzimy na ekranie monitora, to matryca malutkich kolorowych punktów. Punkty te składają się na różne obiekty: ikony i okienka w Windows, potwory atakujące nas w grach, szkielet budynku projektowany w AutoCAD-zie.
Każdy punkt na ekranie ma swój precyzyjnie określony kolor oraz współrzędne w pionie i poziomie. O tym, czy punkt ten będzie świecił się dokładnie takim kolorem, jaki sobie zażyczymy, oraz czy będzie znajdował się dokładnie w wyznaczonym dla siebie miejscu, decyduje niewielka karta zainstalowana w naszym komputerze — zwana kartą graficzną. To ona stanowi graficzne „centrum dowodzenia". Karta graficzna jest jednym z najważniejszych komponentów komputera do obróbki grafiki. To od niej (a także od monitora) zależeć będzie, czy na ekranie monitora zmieścimy tyle informacji, ile potrzebujemy. Ona zadba o to, by obraz był odpowiednio ostry i nie męczył wzroku. Jeśli zatem zamierzamy wykorzystywać nasz komputer do obróbki grafiki, nie powinniśmy oszczędzać pieniędzy przy zakupie odpo­wiedniej karty graficznej.
Do niedawna jeszcze istniał rozdział na karty graficzne, które wspomagają wyłącznie grafikę płaską (na przykład przesuwanie okienek w Windows), oraz na karty graficzne, które wspomagają grafikę trójwymiarową. Niesłusznie ten drugi rodzaj kart nazwano „akceleratorami" w celu odróżnienia ich od kart „dwuwymiarowych". W rzeczywistości każdą kartę graficzną można określić mianem „akceleratora", gdyż nawet jeden na najstarszych układów Trio64 wspomagał procesor komputera podczas tworzenia grafiki. Dziś każda karta graficzna akceleruje zarówno operacje dwuwymiarowe (tzw. 2D - od „two dimensional"), jak trójwymiarowe (3D). Mimo to, istnieją między kartami dość znaczne różnice w wydajności, przede wszystkim na polu 3D. Dlatego przy wyborze karty graficznej musimy zdecydować, co zamierzamy robić na naszym komputerze.
O wydajności akceleratorów graficznych decyduje układ graficzny, który jest ich sercem. To on zajmować się będzie obliczaniem położenia każdego punktu na ekranie. Układy graficzne produkuje wiele firm (np. S3, NVIDIA, 3dfx, Matrox, ATI i inne), spośród których kilka tworzy własne karty graficzne (np. ATI, Matrox, 3dfx). Najpopularniejszy obecnie producent chipów graficznych, firma NVIDIA, nie sprzedaje własnych kart graficznych. Karty z jej układami oferowane są przez takie firmy, jak ASUS, Guillemot, MSI czy Creative Labs. Karty graficzne różnych producentów, jednak z tym samym układem graficznym, cechować się będą podobną wydajnością oraz identycznymi funkcjami graficznymi. Karty różnych producentów różnią się tylko wyposażeniem dodatkowym. Najtańsze karty graficzne mają jedynie wyjście do monitora, zaś droższe egzemplarze wyposażane są także w wyjście TV-out. Do wyjścia tego podłączyć można telewizor czy magnetowid, dzięki czemu, dla przykładu, stworzoną przez nas animację możemy nagrać na kasetę wideo. Najdroższe karty graficzne posiadają ponadto wejścia wideo czy tunery telewizyjne.

(…)

…, warunkujących intensywność świecenia punktów na ekranie). RAMDAC niegdyś miał postać oddzielnego układu scalonego, który wlutowany był na karcie graficznej. Umożliwiało to producentom stosowanie różnych rodzajów przetworników RAMDAC, w zależności od zastosowania karty. Obecnie RAMDAC jest integrowany przez wszystkich producentów układów graficznych w samych układach. Rozwiązanie to nie zezwala na wymianę przetwornika na inny, jednak przy dzisiejszych parametrach stosowanych RAMDAC — ów nie trzeba tego wcale robić. Najważniejszą wielkością charakteryzującą RAMDAC jest jego szybkość. Układ taktowany jest zegarem o częstotliwości od 135 do 360 MHz, co bezpośrednio wpływa na szybkość odświeżania obrazu. Odświeżanie jest to wartość określająca, ile razy w ciągu sekundy widoczny na ekranie monitora kompletny obraz…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz