Komputer dla grafika-opracowanie

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 434
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Komputer dla grafika-opracowanie - strona 1 Komputer dla grafika-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

KOMPUTER DLA GRAFIKA
Prace graficzne to jedna z dziedzin powszechnego zastosowania komputerów, które mają największe wymagania wobec sprzętu. Komputer w pracowni graficznej może spełniać wiele różnorodnych zadań, które, choć z pozoru służą do tego samego, czyli wizualizacji twórczych wizji, mogą bardzo różnić się między sobą, zarówno pod względem sposobu użytkowania, jak i wymagań stawianych komputerowi. Tworzona przy użyciu komputerów grafika to kompozycje map bitowych, używane przy przetwarzaniu fotografii i grafiki przenoszonej z papieru za pomocą skanera, oraz wektorowe systemy obrazowania graficznego, używane w wektorowej grafice płaskiej, jaką posługuje się np. CoreIDraw, a także zobrazowanie przestrzenne, używające opisu obrazu w języku OpenGL Aby dobrać optymalny sprzęt, warto sprecyzować szczegółowo zakres zastosowań. Typowe programy graficzne mają swoje cechy charakterystyczne, z których wynikają wymagania stawiane komputerowi. Programy grafiki bitmapowej do efektywnej pracy potrzebują możliwości przechowywania w pamięci RAM zarówno obrabianej bitmapy, jak i przynajmniej dwu jej kopii, a ponadto miejsca na manipulacje zmienianymi elementami. Przeznaczony do druku obrazek bitmapowy w formacie typowej strony miesięcznika (mniej więcej M) ma objętość przeszło 25 MB, a przecież trzeba się liczyć z możliwością przygotowywania prac jeszcze sporo większych. Widać wyraźnie, że dla tego rodzaju zadań krytycznym czynnikiem jest pojemność pamięci. Drugim typem graficznych zastosowań komputerów są programy, posługujące się grafiką wektorową. Wektorowy opis krzywych, jako tzw. krzywych Beziera, stanowi obecnie podstawę wszystkich liczących się programów do kreacji tego typu grafiki. Jak nietrudno zgadnąć, wektorowa grafika ma również swoje żądania — wymaga wydajnej jednostki zmiennoprzecinkowej w procesorze komputera. Ale wizualizacja obrazu wektorowego (a komputerowe systemy wizualizacji wciąż posługują się mapami bitowymi) to również odpowiednio duża pojemność pamięci.
Trzecim, najbardziej wymagającym typem graficznych zastosowań PC, jest zobrazowanie przestrzenne. Spopularyzowane przy „okazji" trójwymiarowej grafiki gier, jest niezbędne do wszelkich prac projektowych, których wynikiem ma być realistyczny wygląd projektowanych trójwymiarowych obiektów. Najbardziej charakterystycznym przykładem są projekty architektoniczne, ale mogą to być równie dobrze graficzne ozdobniki reklam telewizyjnych. Najpopularniejszym narzędziem do tworzenia takich przestrzennych wizji jest 3D Studio Max — skądinąd jeden z najlepiej napisanych programów dla PC.
Wizualizacja przestrzenna to zadanie złożone i stawiające maszynie najwięcej wymagań. Potrzebna jest zarówno wysoka wydajność procesora, bo opis obiektów jest opisem wektorowym, jak i pojemność pamięci, której nigdy dość. Potrzebna staje się ponadto łatwość interpretacji języka OpenGL i przetworzenia opisów w tym języku na wyświetlane obrazy bitmapowe. Tę grupę zadań obsługuje we współczesnych komputerach karta

(…)

… łatwość interpretacji języka OpenGL i przetworzenia opisów w tym języku na wyświetlane obrazy bitmapowe. Tę grupę zadań obsługuje we współczesnych komputerach karta graficzna wraz ze swoimi sterownikami. Ale fakt przejęcia części zadań przez kartę graficzną wcale nie umniejsza roli procesora — to przecież on obsługuje sterowniki stanowiące praktycznie dużo więcej niż tylko programowy interfejs karty…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz