Kąpiele całkowite Obiekty SP A oprócz kąpieli w basenach, umiejscowionych często w fantazyjnych stylowych wnętrzach, przyjmujących niejednokrotnie nieregularne formy, bogato wyposażonych w urządzenia uatrakcyjniające kąpiel (wewnętrzne jacuzzi, bicze wodne, wiry i prądy wodne), oferują również kąpiele w specjalnie do tego celu zaprojektowanych wannach lub nieckach. Najpopularniejszymi kąpielami całkowitymi oferowanymi w obiektach SPA są: Kąpiel perełkowa (hydromasaż perełkowy) - to zabieg, podczas którego ciało zostaje zanurzone w wodzie leczniczej lub zwykłej o temperaturze 35-37 ° C , do której przez umieszczone najczęściej na dnie wanny dysze jest doprowadzane pod ciśnieniem 2-4 atmosfer podgrzane powietrze. Wydobywające się z dysz bąbelki powietrzne masują ciało. Zabieg na skutek mikromasażu powoduje rozluźnienie mięśni i wprowadza w stan relaksu. Kąpiel perełkowa jest zalecana w stanach pobudzenia nerwowego i bezsenności. Przeciwwskazaniami do jej wykonywania są: niskie ciśnienie, niewydolność krążenia, znaczne osłabienie. Hydromasaż perełkowy może być wzbogacony ozonem. Dzięki temu dodatkowo oczyszcza i dezynfekuje skórę, dotlenia organizm, poprawia metabolizm, przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Kąpiele perełkowe stosuje się wspomagająco w procesie odchudzania, redukcji cellulitu i rozstępów. Kąpiel aromatyczna - jest to kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, są to najczęściej ekstrakty z ziół, owoców lub innych roślin. Dobroczynny wpływ kąpieli aromatycznej jest efektem działania ciepłej wody, ciśnienia hydrostatycznego i olejków, które z jednej strony wchłaniają się przez skórę dając efekt zależny od zastosowanej substancji, z drugiej zaś działają pobudzająco na zmysł powonienia. Ciepła woda rozszerza pory, dzięki czemu olejki łatwiej wchłaniają się przez skórę. Opary olejków, oprócz pobudzania zmysłu powonienia, mogą mieć pozytywny wpływ na układ oddechowy. Kąpiel aromatyczna rozluźnia i relaksuje. Przygotowując kąpiel aromatyczną do ciepłej wody należy dodać 10-15 kropli olejku eterycznego. Wśród kąpieli wyróżnić możemy w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć: kąpiel aromatyczną redukującą cellulit, kąpiel aromatyczną relaksującą.
kąpiel aromatyczną energetyzującą. kąpiel aromatyczną oczyszczającą.
Kąpiel ziołowa - jest wykonywana na bazie naparu z ziół. Przeznaczone do kąpieli zioła należy zagotować, uzyskany z nich napar przecedzić i wlać do wanny z wodą. Często używa się bawełnianego woreczka, w którym to umieszcza się zioła. Woreczek wkładamy do wanny, zalewamy gorącą wodą i po zaparzeniu ziół obniżamy temperaturę kąpieli przez dolanie zimnej wody. Do kąpieli ziołowych używa się m.in.: mięty, rozmarynu, lawendy, rumianku, nagietka, kory dębu, kwiatu czarnego bzu itp. Działanie kąpieli może być różne w zależności od rodzaju użytych ziół. Do kąpieli w obiektach SPA&wellness wykorzystuje się często zasoby naturalne w postaci bogatej w cenne mikroelementy wody morskiej, jak również algi i błota. Zabiegi takie noszą nazwę thalassoterapii.
(…)
… morskie. Wywierają działanie bodźcowe na układ naczyniowy, wyrównują nieprawidłowe reakcje autonomicznego układu nerwowego, działają przeciwbólowo, poprawiają sprawność stawów i mięśni, zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi, poprawiają łaknienie, działają relaksująco i uspokajająco. Stosowane są jako terapia wspomagająca przy wielu dolegliwościach (m.in. reumatycznych, anemii). Kąpiel siarkowa - to kąpiele…
…, łuszczycy, łojotoku). Kąpiel kwasowęglowa - głównym czynnikiem działania tych kąpieli jest dwutlenek węgla, a także - w różnym stopniu, zależnie od zawartości w wodzie - związki sodu, wapnia, magnezu, żelaza, litu, baru, arsenu. W czasie kąpieli kwasowęglowej dwutlenek węgla osiada w postaci pęcherzyków na powierzchni skóry. Stosuje się je przy nadczynności tarczycy, w stanach ogólnego wyczerpania…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)