CHARAKTERYSTYKA WYROBÓW KOSMETYCZNO-PERFUMERYJNYCH Kosmetyki to towary służące do poprawy, utrzymanie i podkreślenia urody; dzieli sie je na kosmetyki: • do utrzymania higieny ciała (pasty do zębów, szampony, mydła itp.)
• pielęgnacyjne (kremy, balsamy, odżywki do włosów, olejki do masau itp.)
• upiększające (pomadki do ust, cienie i ołówki do powiek, tusze do rzęs, lakiery do paznokci itp.) • wyroby perfumeryjne (perfumy, wody toaletowe,
dezodoranty, wody po goleniu itp.) • środki zabezpieczające (kremy ochronne i do opalania, płyny przeciw komarom)
• środki korygujące (anty-perspirant, szampon przeciwłupieżowy, środki przeciwtrądzikowe) • środki higieniczne (chusteczki, waciki, patyczki higieniczne, pędzelki, wkładki itp.)
SKÓRA LUDZKA-BUDOWA Skóra stanowi powlokę zewnętrzna organizmu ludzkiego i spełnia szereg ważnych czynności życiowych. Powierzchnia skóry i człowieka dorosłego wynosi od 1,25 do 2 m2. Grubość skóry to 0.5 do 5 mm. Skóra zbudowana jest z naskórka (epidermy), skóry właściwej i tkanki podskórnej.
Naskórek stanowi powierzchniowa warstwę skóry i składa sie z 5 warstw: rogowej, jasnej, ziarnistej, kolczystej i podstawnej.
SRODKI DO UTRZYMANIA HIGIENY CIAŁA łącza właściwości oczyszczające i myjące z właściwościami bakteriobójczymi i pielęgnacyjnymi.
1. Środki do pielęgnacji jamy ustnej
2. Środki do utrzymania higieny włosów
3. Środki do mycia ciała
4. Środki do kąpieli
5. Środki do golenia.
6. Dezodoranty
7. Depilatory
Środki do pielęgnacji jamy ustnej - maja właściwości dezynfekcyjne i dezodoryzacyjne,
- podstawowym ich składnikiem jest kreda stracona
(CaCO3),
- kolejnymi składnikami są środki pieniące w postaci mydła lub syntetycznych detergentów, środki smakowo zapachowe i dezynfekujące oraz inne dodatki o charakterze czynnym. Przykłady :
• środki do mycia zębów: pasty, płyny, proszki, emulsje,
dawniej produkowano te mydełka;
• środki do czyszczenia i dezynfekcji sztucznych szczek;
• środki do płukania ust: eliksiry, płyny
Środki do utrzymania higieny włosów Produkty do higieny włosów można podzielić na środki do mycia, odświeżania i upiększania włosów jak: szampony w płynie, w aerozolu, suche, brylantyna, płyny, żele, pianki, olejki, lakiery do włosów, środki do trwałej ondulacji, farby, rozjaśniacze, odsiwiacze, środki tonujące, balsamy, odżywki itp. Szampony maja właściwości myjące i kondycjonujące.
(…)
… o łagodnym działaniu. Ponadto zawierają środki zmiękczające wodę (wodorowęglan sodu - NaHCO3), wyciągami z ziół, substancje zapachowe oraz witaminę E (działa wzmacniająco i regenerująco) i prowitaminę B5, która pogrubia włosy i przedłuża ich wilgotność.
Szampony nie pieniące sie
• szampony olejowe są wytwarzane z olejów roślinnych z dodatkiem emulgatorów. Wtarte ze włosy sa częściowo przez nie wchłaniane…
… tworzeniu sie osadów na ścianach wanny, wykazują też duża odporność na twarda wódę. W zasadzie nie sa to środki myjące, lecz nadające skórze elastyczność i gładkość oraz uczucie świeżości. Olejki do kąpieli zawierają oleje roślinne, estry tłuszczowe, olejki zapachowe, rozpuszczalnik i wodę. Natłuszczają skore oraz zapobiegają jej wysuszaniu i starzeniu. Szyszki do kąpieli składają sie z soli mineralnych…
… składnikiem wszystkich WYROBÓW PERFUMERYJNYCH jest kompozycja wielu substancji zapachowych rozpuszczonych w alkoholu etylowym. Każda kompozycja zapachowa zawiera lotne olejki eteryczne, tworzące tzw. górę zapachu (nuta głowy), średnio lotne stanowiące środek (nuta serca) i trwalsze, trudno lotne substancje, zwane dołem (nuta bazy). Do tej ostatniej grupy należą również
utrwalacze (np. piżmo, cybet, ambra…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)