Aromaterapia - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Aromaterapia - wykład - strona 1 Aromaterapia - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Aromaterapia Aromaterapia to lecznicze działanie naturalnych olejków eterycznych o wszechstronnych właściwościach, które poprawiają ogólny stan fizyczny i psychiczny, sprzyjają równowadze umysłowej, wspomagają leczenie, niwelują stres i zmęczenie. Termin ten stworzył żyjący w I poło XX wieku francuski chemik Rene-Maurice Gatefosse, badacz olejków eterycznych, których działanie opisał w książce. Również francuski chirurg Jean Valnet w latach czterdziestych XX wieku prowadził samodzielne badania nad właściwościami antyseptycznymi olejków, które miały wspomagać gojenie się ran. Gatefosse' a i Valneta uważa się za ojców nowoczesnej aromaterapii. Towarzyszyła ona jednak człowiekowi już od zarania dziejów, jej właściwości doceniali starożytni Grecy, Rzymianie, Egipcjanie, pierwotni mieszkańcy Afryki, Australii i Indii. Olejki eteryczne znane są z działania antyseptycznego. Starożytni Grecy stosowali gałązki tymianku, aby zapobiegać chorobom zakaźnym. Zioło do dzisiaj znane i powszechnie wykorzystywane w naszej kuchni jakim jest bazylia, było wykorzystywane przez Egipcjan po uzyskaniu z niego olejku bazyliowego do balsamowania zwłok. Najwcześniejsze wzmianki o używaniu zapachów pochodzą z czasów sumeryjskich (ok. 3000 p.n.e.) i dotyczą receptur mieszanek roślinnych. Wymieniane tam rośliny to między innymi tymianek i mirt". Aromaterapia wywodzi się z ziołolecznictwa, chętnie jest stosowana w medycynie Dalekiego Wschodu. Jej zabiegi mają na celu poprawę ogólnej kondycji organizmu w wymiarach cielesnym, umysłowym i duchowym przez przywrócenie równowagi i pobudzenie naturalnych sił odpornościowych. Olejki eteryczne wytwarza się z różnych części roślin: kwiatów, liści, nasion, korzeni, drewna i kory. W przypadku drzew cytrusowych olejki eteryczne uzyskuje się z kwiatów, liści i skórek owoców. Są to ciekłe, lotne substancje wonne najczęściej uzyskiwane w procesie destylacji parą wodną. Zgniecione części roślin są poddawane działaniu pary wodnej, a następnie skraplaniu, w wyniku którego olejki eteryczne zostają oddzielone od wody. W zależności od rodzaju roślin, kraju ich pochodzenia i środowiska, w którym są uprawiane, mają różny skład chemiczny, co warunkuje ich właściwości. Te o działaniu antyseptycznym zwierają dużo alkoholu, dezynfekujące zawierają duże ilości alkaloidów, bakteriobójcze charakteryzują się dużą zawartością fenoli, natomiast działaniem uspokajającym wykazują się te o dużej zawartości estrów. Niektóre składniki, takie jak kamfora czy mentol, działają uśmierzająco i przeciwbólowo. Olejki eteryczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie w obiektach SPA&wellness. Wykorzystuje się je m.in, do zabiegów, takich jak: Kąpiel aromatyczna - uzyskuje się ją przez dodanie do ciepłej wody olejków eterycznych (10-15 kropli), szerzej została opisana przy zagadnieniu hydroterapii.

(…)

…, których zapach nam odpowiada, ponieważ reakcje na bodźce zapachowe są bardzo indywidualne i olejki powinny być dobierane według osobistych preferencji Nie wiadomo czy na reakcję mózgu wpływa wyłącznie skład chemiczny olejków, faktem jednak jest, że pod wpływem zapachu mózg wydziela do krwi pewne substancje neurochemiczne. Niektóre z tych substancji, np. serotonina, daj w efekcie odprężenie i wywołują senność, inne natomiast pobudzają organizm. Do związków produkowanych przez organizm pod wpływem zapachu olejków eterycznych należą również endorfiny, działające przeciwbólowo i poprawiające samopoczucie". Zawsze należy pamiętać, że olejki eteryczne są silnymi koncentratami i konieczne jest przestrzeganie reguł bezpieczeństwa. Olejki przeznaczone są do użytku zewnętrznego, trzeba stosować je rozcieńczone w odpowiednich proporcjach. Niektóre z nich mogą wywoływać podrażnienia i alergie, dlatego przed stosowaniem terapii zaleca się wykonanie testów. Olejki pozyskane np. z pomarańczy gorzkiej, kminu rzymskiego zawierają substancje fotouczulające, po ich użyciu należy unikać promieni słonecznych przez około 6 godzin. Ostrożnie należy stosować olejki eteryczne w okresie ciąży, u małych dzieci, osób cierpiących na epilepsję…
… i antyseptyczne; - olejek jałowcowy (pozyskiwany z jagód, szpilek oraz młodych gałązek jałowca) - wpływa rozgrzewająco, pobudzająco, detoksykująco, ujędrniająco i ściągająco; - olejek kolendrowy (otrzymywany z dojrzałych nasion) - pobudza, energetyzuje i działa przeciwbólowo; - olejek lawendowy (pozyskiwany z kwiatów) - działa uspokajająco, odprężająco, antydepresyjnie i pomaga walczyć z bezsennością
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz