Olejki eteryczne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 371
Wyświetleń: 5292
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Olejki eteryczne - strona 1 Olejki eteryczne - strona 2 Olejki eteryczne - strona 3

Fragment notatki:



W treści notatki można spotkać się z następującymi pojęciami: definicja olejków eterycznych, znaczenie dla roślin olejków eterycznych, metoda wytłaczania, enfleurage, aparat Derynga. Notatka zawiera informacje na temat: w jakich strukturach w roślinie mogą być zlokalizowane olejki eteryczne, jak zbudowany jest włosek gruczołowy typu Labiatae i Compositae, co to są izoprenoidy oraz jakie grupy izoprenoidów są składnikami olejków eterycznych. Ponadto w dokumencie znajdują się odniesienia do takich pojęć jak: metody otrzymywania olejków eterycznych, gęstość olejków eterycznych, barwa olejków, destylacja z parą wodną, właściwości fizyko-chemiczne olejków eterycznych, odczynniki, wzory chemiczne.Kolejne tematy opisane w dokumencie to: co oznaczają pojęcia stearopteny i oleopteny, na czym polega chromatograficzne określenie tożsamości olejku, jakie jest pełne nazewnictwo surowców olejkowych.

OLEJKI ETERYCZNE
Podać krótką definicję olejków eterycznych. Olea aethera
Fizjologiczne wydzieliny roślin złożone z produktów wtórnej przemiany materii. Produkt wtórny nie jest roślinie niezbędny do życia, produkt pierwotny tak i wymaga specjalnych prod. Syntezy. Olejki są płynne, oleiste, o char zapachu i ostrym smaku, lotne, nie rozp. W wodzie. Gromadzone w roślinie w różnych elementach. Wieloskładnikowe mieszaniny małocząsteczkowych związków z grupy: terpeny(monoterpeny i seskwiterpeny tzw. Olejki terpenowe), pochodne fenylopropanu (węglowodory alifatyczne, laktony aromatyczne tzw. Olejki nieterpenowe.
W jakich strukturach w roślinie mogą być zlokalizowane olejki eteryczne, podać przykłady.
W elementach zewnątrztkankowych: włoski wydzielnicze, gruczoły olejkowe typu Compositae i Labiatae.
Wewnątrzkomórkowych:komórki olejkowe np. Radix Valerianae, zbiorniki olejkowe (Herba Hyperici), przewody olejkowe (rodz. Umbelliferae)
W płatkach róży, jaśminu i lilaka są zawieszone w plaźmie komórki skórki - są intensywnie wonne, podczas długiego przechowywania lub suszenia tracą zapach, bo olejki łatwo się uwalniają (bardziej te z zewn. Części surowca)
Narysować i opisać włosek gruczołowy typu Labiatae i Compositae.
TYPU LABIATAE=RÓŻYCZKOWATE
W miejscu jego występowania epiderma tworzy wyrażne zagłębienie, a sam włosek widoczny jest pod mikroskpem jako pęcherzykowaty twór zbudowany z komórek:
podstawowej(należącej do epidermy)
nasadowej(leącej na komórce podstawowej)
ośmiu komórek wydzielniczych, spośród których na przekroju poprzeczecznym liścia widzimy 4, a pozostałe komórki są zasłonięte.
Nad komórkami wydzielniczymi zbiera się olejek eteryczny, który jest zamknięty przez pęcherzykowato wydętą kutykulę-powstaje zbiornik olejkowy
TYPU COMPOSITAE=DWOINKOWATE
Są zbudowane z dwóch rzędów komórek leżących pietrowo jedna nad drugą. Nad szczytową parą znajduje się zbiornik olejkowy okryty kutykulą. W komórkach włoska dostrzega się jądro , niekiedy widoczne są chloroplasty. Liczba pięter komórki wynosi max.4 nie licząc komórek podstawowych, u starszych włosków komórki mogą się degenerować i zanikać,
tak że wówczas są włoski 2-3 piętrowe, ale wtedy z większym zbiornikiem olejkowym
Co to są izoprenoidy? Jakie grupy izoprenoidów są składnikami olejków eterycznych?
Terpeny, izoprenoidy - organiczne związki chemiczne o wzorze ogólnym (C5H8)n, których główny szkielet powstał w wyniku połączenia pięciowęglowych jednostek izoprenowych, dlatego liczba atomów węgla w cząsteczce terpenów jest podzielna przez pięć. Substancje pochodzące od tzw. Aktywnego izoprenu tj.izopenten

(…)

…,saponiny,garbniki, fenolokw. I kw. organiczneDział: moczopędne, nie drażni nerek, Chamomillae romanae flos,skład:olejek(beta-bisabolol,chamazulen, kadinen, farmezen), flawonoidy (glikozydy apigeniny, kwercetyny, luteoliny) kumaryny(umbeliferon),śluzy.dział:p/zapalne(chamazulen,bisabolol),spazmolityczne(flawonoidy,kumaryny)wewnetrznie w skurczach przewodu pokarmowego i stanach zapalnych pęcherze,zewn…
… i mentolu.
Podaj wzór chemiczny n-butyloftalidu.
Podaj wzór chemiczny α-terpineolu i karwonu.
Podaj wzór chemiczny borneolu i eukaliptolu.
Podaj wzór chemiczny α i β - pinenu.
Podaj wzór chemiczny tujonu i kamfory.
Podaj wzór chemiczny alantolaktonu.
Podaj wzór chemiczny matrycyny i chamazulenu.
Podaj wzór chemiczny tymolu i karwakrolu.
Podaj wzór chemiczny anetolu i eugenolu.
Podaj pełne nazewnictwo…
…,emulsje drażni skóre, w bólach stawów i mięśni, maść przeciwreumatyczna.
Rosmarini folium,skłąd: OE(eukaliptol, borneol, kamfora, pineny)kwas rozmarynowy, di- tri-terpeny, flawonoidy(luteolina,), Dział: ujemne dział inotropowe, p/zapalnie, wiatropędnie, zewn p/bólowo i w chorobach krążenia
Salviae officinalis folium,skład:o.eteryczny(tujon,cyneol,kamfora,borneol,alfa i beta pinen),garbniki katechinowe…
…), inulina, triterpeny.dział: wykrztuśne, p/robacze, gorzki smak, pobudza wydzielanie soku żołądk. I żółci, remedium expectorans w chorobach dróg oddechowych, na brak łaknienia. Napary - płukanki.
Juniperi pseudofructus,skład:olejek(monoterpeny:pinen,kamfen,lemonen,terpineol, seskwiterpeny: kariofilen i kadinen,garbniki,flawonoidy, leukoantocyjanidyny, żywice, cukier.dział:moczopędnie,saluterycznie(większe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz