To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wybory parlamentarne w Bułgarii - Wybory 2009
Ostatnie wybory parlamentarne w Bułgarii miały miejsce 5 lipca 2009 roku. Kilka miesięcy przed wyborami, Zgromadzenie Narodowe zdecydowało o zmianie systemu podziału mandatów. Wprowadzono system proporcjonalno-większościowy - 209 posłów miało zostać wybranych zgodnie z ordynacją proporcjonalną, natomiast 31 - mieszaną. Innym przedwyborczym pomysłem była kwestia podniesienia progu wyborczego dla koalicji - z 4 do 8 %. Rzecz jasna koncepcja ta nie spotkała się z aprobatą ze strony partii znajdujących się na granicy dotychczasowego progu. Problem rozwiązała decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który anulował sporną nowelę.
Główne siły polityczne
GERB powstał w 2006 roku z inicjatywy burmistrza Sofii, Bojka Borisowa. Przed wyborami partia zaprezentowała kilka podstawowych celów, stanowiących fundament jej programu:
wyprowadzenie kraju z ogólnie pojętego kryzysu finansowego i gospodarczego
odzyskanie zaufania Komisji Europejskiej do Bułgarii i usprawnienie systemu wdrażania funduszy europejskich
zmniejszenie bezrobocia
Koalicja na rzecz Bulgarii to sojusz ośmiu partii zawiązany w styczniu 2001 roku, Ataka jest jedną z bardziej kontrowersyjnych partii na bułgarskiej scenie politycznej. Jej program zawiera wyraźne akcenty antyromskie i antytureckie. Partia opowiada się za zaostrzeniem kar za profanację miejsc narodowego kultu religijnego. Jej członkowie chcą także przywrócenia kary śmierci za ciężkie przestępstwa kryminalne oraz utworzenia rządowego programu do walki z przestępczością wśród mniejszości romskiej.
Niebieską Koalicję utworzono w 2009 roku, rzecz jasna z myślą o nadchodzących wyborach. Koalicja ta deklarowała się jako pragnąca umocnienia gospodarki, usprawnieniu sądownictwa, decentralizacji władzy oraz umocnienia swobód obywatelskich. Popiera też udział Bułgari w NATO oraz Unii Europejskiej. Pod koniec maja Centralna Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji bloku w wyborach parlamentarnych. Powodem miały być błędy w przedłożonej dokumentacji. Przebieg wyborów
Udział w wyborach dwóch słynnych mafiosów - Plamena Galewa i Angela Christowa, których sylwetki od lat pojawiają się w kontekście powiązań biznesowych ze światem przestępczym. W kwietniu 2009 roku adwokat przestępców zapowiedział zgłoszenie ich kandydatur do państwowej komisji wyborczej Zgodnie z bułgarskim prawem osoba oskarżona może kandydować w wyborach, o ile nie jest jeszcze skazana. Na czas kampanii wyborczej przestępców uwolniono, a ich procesy wstrzymano, gdyż jak wszystkich kandydatów chronił ich immunitet. W ten sposób rozpoczął się wysyp kandydatur do parlamentu innych, co najmniej podejrzanych postaci.
(…)
… głosowanie poza stałym miejscem zamieszkania. Z Turcji przyjeżdżały autokary wypełnione mieszkańcami o podwójnym obywatelstwie. Było to nie bez znaczenia dla wyników głosowania. Również wewnątrz kraju miało miejsce przemieszczanie się ludności na wyjątkowo dużą skalę. Oprócz nich miały miejsce m.in. handel głosami wyborczymi czy też zmiany w ordynacji wyborczej dokonywane bezpośrednio przed głosowaniem. Wyniki wyborów
Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) - 39,7 proc. (116 posłów)
Koalicja na rzecz Bułgarii (KB) - 17,70 proc. (40 posłów),
Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS) - 14,5 proc. (38 posłów)
Ataka - 9,36 proc. (21 posłów)
Niebieska Koalicja - 6,76 proc. (15 posłów)
Porządek, Prawo i Sprawiedliwość - 4,13 proc. (10 posłów)
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)