Juliusz Słowacki - Powieści poetyckie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1078
Wyświetleń: 3598
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Juliusz Słowacki - Powieści poetyckie - strona 1 Juliusz Słowacki - Powieści poetyckie - strona 2 Juliusz Słowacki - Powieści poetyckie - strona 3

Fragment notatki:


Juliusz Słowacki Powieści poetyckie (wybór) Oprac. Marian Ursel BN I nr 47 Wstęp PISARSKA MŁODOŚĆ SŁOWACKIEGO Urodził się 4 września 1809 roku w Krzemieńcu , zmarł 3 kwietnia 1849 roku w Paryżu na gruźlicę . Jego ojciec Euzebiusz był poetą i profesorem literatury, początkowo w Liceum w Krzemieńcu, a od 1811 r. na Uniwersytecie Wileńskim. Słowacki był szlachci cem herbu Leliwa. Matka Salomei z Januszewskich - była również osobą o wysokiej kulturze osobistej i literackiej. Wywarła duży wpływ na wychowanie poety, gdyż ojciec zmarł w 1818 roku. Matka Juliusza wyszła ponownie za mąż - dr August Becu , profesor Uniwersytetu Wileńskiego, który jednak nie interesował się zbytnio wychowaniem pasierba. Słowacki był wątłym dzieckiem, dlatego matka wraz z dwiema przyrodnimi siostrami poety stworzyła mu w domu cieplarniane warunki wychowawcze . Biografia Słowackiego różniła się od typowej biografii romantycznej: Dorastał w innej atmosferze niż np. Mickiewicz, inność ta polegała na atmosferze domu, było to miejsce spotkań profesorów, artystów i literatów, o duchu ideologii liberalnej i ugodowej, wypierającej akcenty patriotyczne i niepodległościowe (Becu był bliskim współpracownikiem Nikołaja Nowosilcowa) nie znał życia młodzieży gimnazjalnej i uniwersyteckiej Brak kłopotów finansowych, a życie codzienne spędzał na intelektualnych rozmowach i doznaniach lekturowych Będąc w gimnazjum zaprzyjaźnił się z Ludwikiem Spitznaglem, synem profesora Uniwersytetu Wileńskiego (reminiscencje w Godzinie myśli ). Czasy wileńskie to okres miłości do Ludwiki, córki Jana Śniadeckiego. W 1828 kończy prawo na Uniwersytecie Wileńskim. Rok później wyjeżdża do W arszawy by tam rozpocząć karierę urzędniczą. Karierę przerwał mu wybuch powstania listopadowego. W 1831 opuszcza Warszawę, i kieruje się do Drezna od tego momentu Juliusz do końca swych dni będzie przebywał na obczyźnie. Juwenalia. Najwcześniejsze utwory Słowackiego to tzw. wiersze dziecięce. Pierwszy okres twórczości Słowackiego, przed jego wyjazdem do Warszawy. Pierwszym zachowanym utworem Słowackiego jest Elegia. Tłumaczenie z Lamartine'a 1825, Księżyc, Pożegnanie przez Tomasz Moora, Melodia Moora, Dumka ukraińska 1826, Nowy rok 1827, cykl czterech sonetów, pierwsza powieść poetycka Szanfary. Ułomki poemat u arabskiego 1828. Wpływ na poecie wywarł Alphons Lamartine oraz Thomas Moore. Warszaw skie powieści poetyckie. Okres warszawski, gdzie poeta przebywał prawie dwa lata, gdzie poza karierą urzędniczą oddawał się życiu kulturalnemu i nawiązywał kontakty literackie. Utrzymywał znajomość z Antonim Edwardem Odyńcem, Bohdanem Zaleskim. Wolny czas poświęcał na pracę literacką. Powstają w tym czasie pierwsze dramaty:

(…)

… - „co Siczą włada”. Na zamku błyska kaganiec, zwiastujący wyprawę Kozaków na Morze Czarne (kraje Azji Mniejszej), by zniszczyć Turków. W obozie Kozacy zastanawiają się gdzie jest ich pan? Zaczyna się polowanie na sumaka. Akcja jest dynamiczna i odzwierciedla pogoń za zwierzęciem. Nagle z zarośli wyłania się jakiś Tatar, Kozacy wypuszczają na niego ogara i sokoła. Te zamiast atakować rozpoznają pana: pies…
… z regionalnym folklorem i egzotyką kulturową, a także impulsem patriotycznym.
Byron i jego koncepcja gatunku. 1812 -1820 lata szczególnego zainteresowania powieścią poetycką w Anglii. Twórcy tacy jak Wiliam Wordsworth, Thomas Moore, John Keats i największy George Gordon Byron: Giaur, Narzeczona z Abydos 1813, Korsarz i Lara 1814. Byron wprowadzał innowacje do powieści poetyckiej np. egzotyczna sceneria orient
… ~
LAMBRO
POWSTAŃCA GRECKI
POWIEŚĆ POETYCZNA
W 2 PIEŚNIACH
PIEŚŃ PIERWSZA
Pieśń pierwszą rozpoczyna apostrofa do błękitnej fali, by miała w opiece Lambra. Następuje opis greckiego miasta Ipsar. Akcja przenosi się do łaźni, gdzie widzimy Greka pijącego makowy napój. Do łaźni wchodzi grecki śpiewak i zaczyna swą pieśń. POWIEŚĆ GREKA: śpiewak oskarża słuchaczy o brak wiary, siły i działań do walki. Mówi…
… , którym pieczętowała się rodzina Słowackiego, w rzeczywistości Bielecki posługiwał się herbem Junosza lub Janina.
Scena ta przypomina Marię Malczewskiego, kiedy Maria z Miecznikiem również czytają biblię.
Sumak - zwierze z rodziny antylop, wielkości sarny, o krótkiej sierści i dwóch białych rogach.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz