Józef Piłsudski

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Józef Piłsudski - strona 1 Józef Piłsudski - strona 2

Fragment notatki:

JÓZEF PIŁSUDSKI- twórca niepodległej Polski, polityk, naczelnik państwa, marszałek Polski. Został zesłany na Syberię w 1887 w związku z udziałem starszego brata w zamachu na Aleksandra III. W 1918 pełnił rolę naczelnika państwa i naczelnego wodza, a od 1920 marszałka Polski. Był autorem koncepcji i bezpośrednim wodzem decydującej bitwy warszawskiej (1920), w zwycięskiej wojnie polsko-radzieckiej. W odrodzonej Polsce, Piłsudski opowiadał się za federalistyczną koncepcją Polski (z Litwą, Białorusią, Ukrainą), nawiązywał do idei przedrozbiorowej. Kierował się zasadą nadrzędności interesów państwa, domagał się ograniczenia roli partii politycznych i stawiał na władzę wykonawczą. Szef Sztabu Generalnego Wojsk Polskich w latach 22-23. W maju 1926 r. dokonał zbrojnego przewrotu wojsk, pod hasłem uzdrowienia stosunków społeczno-politycznych i gospodarczych kraju, początkując tym okres rządów sanacji. Od 1926-28 i w 30 premier. Mając wsparcie ludzi ze środowiska legionowego, doprowadził do ograniczenia uprawnień parlamentu. Starał się by większość w nim uzyskali jego zwolennicy i tym samym doprowadził do swojej walki z sejmem. Piłsudski polecił więc rozwiązać sejm i senat, a przywódców opozycji postawić przed sądem. Stosował teorię równowagi w polityce zagranicznej, utrzymując równorzędne stosunki z ZSRR (pakt o nieagresji) i z Niemcami (też pakt o nieagresji).
Sytuacja Polska podczas I wojny światowej:  Państwa na kongresie wiedeńskim uznały prawa zaborców do panowania nad podzieloną Polską. Wybuch I wojny światowej spowodował, że po dwóch stronach barykady stanęły Rosja i Austro-Węgry wraz z Niemcami (będące w sojuszu antyrosyjskim jeszcze z Włochami). Istotna była wola przetrwania narodu: świadomość narodowa szlachty polegała na pielęgnowaniu tradycji, świadomość chłopów natomiast na poczuciu odrębności religijnej i obyczajowej.
W 1914r. w Galicji, w Krakowie powstał Naczelny Komitet Narodowy, jako najwyższa władza wojskowa i polityczna. Utworzył on u boku armii austriackiej Legiony Polskie. Ich komendantem był generał austriacki, a Piłsudski pełnił rolę dowódcu I Brygady. Piłsudski jeszcze we wrześniu 1914r, zorganizował w Królestwie tajną Polską Organizację Wojskową, jej głównym celem miała być zbrojna walka o niepodległość najpierw z Rosją, potem z Niemcami i Austrią. Cesarze Niemiec i Austro-Węgier wydali w 1916 roku akt zapowiadający utworzenie z ziem zaboru rosyjskiego autonomicznej, dziedzicznej monarchii polskiej. W rzeczywistości szło o pozyskanie polskiego rekruta (ta akcja nie przyniosła jednak rezultatów). Powołano więc namiastkę władzy polskiej- Tymczasową Radę Stanu z Józefem Piłsudskim, jako kierownikiem referatu wojskowego. Piłsudski oraz legioniści odmówili złożenia przysięgi wojskowej, ze względu na brak sprecyzowania kształtu państwa polskiego. Legionistów aresztowano, a Piłsudskiego osadzono w twierdzy w Magdeburgu. Zerwał wtedy z orientacją proniemiecką. W 1916 roku, trzy brygady Legionów włączono do armii niemieckiej pod nazwą Polska Siła Zbrojna. W 1917 na obszarze Austrii, z żołnierzy z Galicji, powstał Polski Korpus Posiłkowy. Niemcy i Austria (z obawy przejęcia sprawy polskiej przed Rosję) powołali Radę Regencyjną, jako najwyższą władzę do czasu powołania króla. Namiastką władzy ustawodawczej była Rada Stanu. W 1918 Rada Regencyjna rozwiązała Radę Stanu, odstąpiła od protektoratu Niemiec i Austrii. Powierzyła również Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo wojsk polskich i zrobiła go Tymczasowym Naczelnym Państwa. W wyniku traktatu wersalskiego, przyłączono do Polski Wielkopolskę (w wyniku powstania wielkopolskiego), miały odbyć się plebiscyty na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku, Gdańsk został Wolnym Miastem pod zarządem Ligi Narodów.

(…)

… i Górnym Śląsku, Gdańsk został Wolnym Miastem pod zarządem Ligi Narodów. Orientacje polityczne: - prorosyjska (pasywiści): na jej czele stał Roman Dmowski. Podtrzymywała koncepcję współpracy z Rosją. Zaznaczała też ideę zjednoczenia wszystkich ziem polskich w granicach państwa rosyjskiego. Niepodległość odsuwała na plan dalszy
- proaustriacka (aktywiści): na jej czele stał Józef Piłsudski, który uważał…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz