To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
5. Jezus jako Chrystus w Ewangelii Mk ( oczekiwania Żydów na Mesjasza; sekret mesjański; znaczenie tytułu "" Syn Człowieczy") Ewangelia św. Marka Ewangelią o Jezusie Chrystusie. W całej Ew. Mk Jezus stopniowo się objawia, kim jest naprawdę. Już we wstępie Marek zapowiada, że Jezus najpierw ukazał siebie jako Mesjasza. Ten pierwszy stopień objawienia osoby Jezusa zawiera się w 1 części Ewangelii i kończy się wyznaniem Piotra pod Cezareą Filipową: „Ty jesteś Mesjasz”. Mesjasz w wyobrażeniach i oczekiwaniach żydowskich Sam termin: Mesjasz pochodzi od hebrajskiego: mašiah („namaścić”), który tłumaczy się na jęz. grecki rzeczownikiem: christos . W Starym Testamencie termin ten nie ma jeszcze sensu „mesjańskiego”. W znaczeniu religijnym określa się nim po prostu króla, proroka lub arcykapłana. Namaszczenie jest tam rytem wprowadzającym ich w urząd. Czyni ich sługami Boga i osobami nietykalnymi i świętymi, którym należy oddawać szacunek, a nawet cześć religijną.
Dlatego w czasie niewoli Izraelici zaczęli czekać na wielkiego potomka, człowieka namaszczonego przez Boga, który miał przyjść w nieznanych czasach i na którym miały się urzeczywistnić wszystkie obietnice dane przez Boga. Sądzono, że Mesjasz-Król z pokolenia Dawida pod koniec czasów zamknie serię królów i utrwali Królestwo Boże na ziemi. Będzie on obdarzony nadzwyczajnymi darami i przymiotami, a panowanie Jego będzie miało charakter religijny i powszechny.
Oczekiwanie doskonałego Pomazańca Pańskiego (Mesjasza) nie wygasło poprzez wieki. Mówią o nim prorocy i psalmy mesjańskie. Opierając się na owych zapowiedziach, rabini głosili, że w dniach ostatecznych Bóg wzbudzi swego Pomazańca pochodzącego z rodu Dawida i uczyni Go Panem i Wybawcą Izraela. W ich wyobrażeniach, zatem Mesjasz miał być przede wszystkim przywódcą politycznym i walecznym wodzem. Żydzi sądzili, że miał on wypędzić Rzymian, uwolnić kraj spod okupacji i objąć władzę królewską. Kiedy więc Jezus zabrania mówić o Nim, że dokonuje cudów i że jest Mesjaszem, czyni to dlatego, że Żydzi mogli źle zrozumieć Jego naukę: politycznie i nacjonalistycznie. Jezus musiał powoli wychowywać Apostołów i lud do właściwego rozumienia Jego misji. W czasie Jego działalności zdarzało się często, że ludzie źle pojmowali Jego misję. Widać to w samym wyznaniu Piotra pod Cezareą Filipową: wyznaje on, że Jezus jest Mesjaszem, ale natychmiast potem upomina (!) swego Nauczyciela, aby w żadnym wypadku nic nie wspominał o krzyżu, dlatego Jezus tak ostro go karci: „Zejdź mi z oczu szatanie”.
(…)
…, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie”. Jezus sam siebie nazywa tylko w taki sposób. I trzeba wiedzieć, że właśnie ten tytuł odsłania w pełni prawdziwe znaczenie tytułu i misji Mesjasza. Wyrażenie to najpierw oznacza ono po prostu człowieka (”syn człowieczy” w jęz. hebr. = „człowiek”), ale z drugiej strony kryje się w nim aluzja do apokaliptyki żydowskiej. Aluzja ta jest szczególnie wyraźna w scenie przesłuchania przed Sanhedrynem. Na pytanie arcykapłana: „Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Błogosławionego?” Jezus odpowiedział: „Ja jestem. Ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego po prawicy Wszechmocnego i nadchodzącego z obłokami niebieskimi”. Ów tajemniczy Syn Człowieczy - według apokaliptyki żydowskiej - miał przyjść przy końcu czasów, aby osądzić…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)