JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE KTÓRYM PRZEPISY SZCZEGÓLNE PRZYZNAJĄ OSOBOWOŚĆ PRAWNĄ

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE KTÓRYM PRZEPISY SZCZEGÓLNE PRZYZNAJĄ OSOBOWOŚĆ PRAWNĄ - strona 1 JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE KTÓRYM PRZEPISY SZCZEGÓLNE PRZYZNAJĄ OSOBOWOŚĆ PRAWNĄ - strona 2 JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE KTÓRYM PRZEPISY SZCZEGÓLNE PRZYZNAJĄ OSOBOWOŚĆ PRAWNĄ - strona 3

Fragment notatki:

JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE KTÓRYM PRZEPISY SZCZEGÓLNE PRZYZNAJĄ OSOBOWOŚĆ PRAWNĄ. 1) SKARB PAŃSTWA ( FISKUS )- samo państwo w stosunkach cywilnoprawnych jako podmiot praw i obowiązków w stosunkach cywilnoprawnych. Państwo działa w dwóch sferach: a) IMPERIUM ( władczej- nie jest równorzędne z innymi podmiotami ) b) DOMINIUM ( równorzędne z innymi podmiotami ). Tam państwo jest właścicielem określonego majątku- musi tu wchodzić w stosunki cywilnoprawne. Np. Sąd Okręgowy w Łodzie kupuje biurka- zawiera zwykłą umowę o dzieło. Nie ma odrębnej ustawy, która normowałaby od strony obrotu prawnego funkcjonowanie Skarbu Państwa. W okresie XX- lecia istniała Prokuratoria Generalna- jej przedstawiciele zajmowali się obsługą prawną Skarbu Państwa. Art. 67. kpc- pozywając Skarb Państwa trzeba wskazać jednocześnie jednostkę organizacyjną z działalnością której wiążę się dochodzone roszczenie. Ta jednostka to STACIO FISCI ( jednostka Skarbu ). Jeśli np. sąd nie zapłaci nam za biurka pozywać będziemy Skarb Państwa- Sąd Okręgowy w Łodzi. Problem zaczyna się, gdy chodzi o ministerstwa ( Ustawa o działach administracji rządowej )- osoby odpowiedzialne za działalność. Ustawa o działalności Ministra Skarbu Państwa- jeśli nie ustalimy, do którego ministra, to domniemywa się, że podmiotem reprezentującym powinien być Minister Skarbu Państwa. Nie ma to znaczenia w kwestii wyrażania jednostek finansów publicznych- każda może wystąpić w roli Skarbu Państwa. Pewne funkcje Skarbu Państwa są wykonywane przez jednostki, które mają osobowość prawną odrębną od Skarbu Państwa. Mówimy wtedy o państwowych osobach prawnych. Dziś sfera ta zmniejsza się- np. Narodowy Fundusz Zdrowia. Odpowiedzialność Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych ( Art. 40 ): Zasada: Skarb Państwa nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania państwowych osób prawnych i vice versa. Wyjątek: a) przepis szczególny stanowi inaczej b) §2- odpowiedzialność solidarna Skarbu Państwa i państwowej osoby prawnej: - w razie nieodpłatnego przejęcia składnika mienia od państwowej osoby prawnej na rzecz Skarbu Państwa, - na podstawie obowiązujących ustaw, - zobowiązania powstały w okresie, gdy składnik stanowił własność danej osoby prawnej, - do wysokości tego składnika ustalonej wg stanu z chwili przejęcia w wg cen z chwili zapłaty. 2) PAŃSTWOWE OSOBY PRAWNE - państwowe uczelnie, - PAN, - przedsiębiorstwa państwowe ( PKO BP, NBP ), - PKP, PLL LOT, - fundusze ( krytykowane- jest to wyprowadzanie pieniędzy spod kontroli państwowej ), - agencje ( mienia wojskowego, rolnej, rozwoju ). Jeśli taka osoba prawna zostanie zlikwidowana, to majątek wraca do Skarbu Państwa.

(…)

… w sprawie kościołów i innych związków wyznaniowych. W ustawach o stosunkach do kościołów przewiduje się też, jakie są osoby prawne kościoła. Np. w Kościele Katolickim:
- Konferencja Episkopatu Polski,
- metropolie,
- archidiecezje,
- diecezje,
- administratury apostolskie,
- parafie,
- kościoły rektoralne ( rektoraty ),
- Caritas Polska,
- Caritas diecezji,
- papieskie dzieła misyjne
6) SPÓŁKI HANDLOWE…
… przez wywieranie wpływu na kształtowanie polityki państwa i sprawowanie władzy. Partię zgłasza się do ewidencji prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd dokonuje wpisu niezwłocznie, jeśli statut jest zgodny z przepisami prawa. W razie wątpliwości Sąd wszczyna postępowanie i występuje do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności celów działania partii z Konstytucją. Była taka sprawa…
… niż z punktu widzenia prawa podatkowego- jest traktowana jako odrębny podmiot.
7) SPÓŁDZIELNIE ( Prawo spółdzielcze- Art. 1. SPÓŁDZIELNIA jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą ).
8) FUNDACJE
9) STOWARZYSZENIA ( Prawo o stowarzyszeniach- STOWARZYSZENIE…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz