JEDNOSTKI GEOLOGICZNO-STRUKTURALNE ŚLĄSKA

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1120
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
JEDNOSTKI GEOLOGICZNO-STRUKTURALNE ŚLĄSKA - strona 1

Fragment notatki:

Plewniak. Notatka składa się z 1 strony.
JEDNOSTKI GEOLOGICZNO - STRUKTURALNE ŚLĄSKA:  
A) Sudety (pojęcie geologiczne i geograficzne) - posiadają 3 cechy charakterystyczne:
Powierzchnie grzbietowe, które powstały w trzeciorzędzie, tworzą powierzchnie zrównań
Występują liczne kotliny tektoniczne lub tektoniczno-denudacyjne (związane zwłaszcza z tektoniką trzeciorzędową) oraz obniżenia
Między powierzchniami zrównań istnieją strome stoki, które odpowiadają liniom tektonicznym.
 
B) Blok Przedsudecki (jednostka geograficzna Przedgórze Sudeckie) - obszar od SUB do uskoku środkowej Odry (Niemodlin - Jędrzychówek). Powstał w orogenezie hercyńskiej i do środkowego oligocenu stanowił jedną jednostkę geologiczną tzw. Sudety Waryscyjskie. W środkowym oligocenie w wyniku zaistnienia Sudeckiego Uskoku Brzeżnego został oddzielony od Sudetów. Cechą charakterystyczną jest krajobraz gór wyspowych, które w większości zbudowane są z karbońskich granitów (skał intruzywnych).
 
C) Monoklina Przedsudecka (geograficznie to Nizina Śląsko-Łużycka i Nizina Śląska) - od linii Uskoku Środkowej Odry (Niemodlin -Wrocław - Jędrzychówek) do zbiorników wodnych, w których odbywała się sedymentacja z obszaru Monokliny Przedsudeckiej. Tworzą ja utwory permskie, triasowe, jurajskie, kredowe i trzeciorzędowe (osady morskie), a na nich zalega kompleks skał plejstoceńskich (osady za zlodowacenia Sanu i Odry). *monoklina to obszar gdzie kąt upadu warstw skalnych nie przekracza 5 0 , jest to zwykle obszar sedymentacji wodnej (osady poziome) ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz