Jednoprzęsłowe mosty łukowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 462
Wyświetleń: 3276
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jednoprzęsłowe mosty łukowe - wykład - strona 1 Jednoprzęsłowe mosty łukowe - wykład - strona 2 Jednoprzęsłowe mosty łukowe - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Wśród jednoprzęsłowych mostów łukowych można wyodrębnić pięć podsta­wowych rozwiązań (rys. 5.75):
- mosty z pomostem opartym na łuku,
- mosty z pomostem podwieszonym do łuku,
- wiotkie łuki wzmacniające dźwigar belkowy od góry,
- wiotkie łuki wzmacniające dźwigar belkowy od dołu,
- łuki tarczowe.
Łuki mogą być utwierdzone, dwuprzegubowe i trójprzegubowe.
Pierwsze cztery wymienione rozwiązania są stosowane zarówno w mostach stalowych jak i betonowych, a ostatnie - praktycznie tylko w mostach betonowych. Łuki lub pomost w mostach stalowych mogą być pełnościenne lub kratowe. Pomost może być też częściowo podwieszony a częściowo oparty na łuku (rys. 5.76) w celu np. ograniczenia wysokości konstrukcyjnej.
W pomoście podwieszonym może być też umieszczony ściąg w celu wyelimi­nowania rozporu. Największe rozpiętości przęseł uzyskuje się zwykle w mostach, gdy pomost jest oparty na łuku: do ok. 400 m w mostach betonowych, do ok. 500 m w mostach stalowych (praktycznie w jednych i drugich rozpiętości rzadko przekra­czają 200 m), ale również w mostach o łukach kratowych z podwieszonym pomo­stem.
Do przekraczania większych przeszkód mogą być stosowane ustroje łukowe oraz ramowe trój- i wieloprzęsłowe o nogach prostych, pochyłych (kozłowe) roz­dwojonych i rozwidlonych, a również ramy o ryglach zakrzywionych (ramołuki) i różnie usytuowanych przegubach (rys. 5.77).
Zrealizowane rozpiętości przęseł dochodzą do 300 m, ale najczęściej nie prze­kraczają 150 m przy smukłości rygli do ok. 50 - 60 w środku rozpiętości.
Do przekraczania większych przeszkód stosuje się również wieloprzęsłowe mos­ty kratowe z iazda eóra i z iazda dołem o stałej bądź zmiennej wysokości (rys. 5.78).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz