Jaskinia Lascaux - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1379
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jaskinia Lascaux - omówienie - strona 1 Jaskinia Lascaux - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Jaskinia Lascaux - najwspanialsza grota sztuki okresu lodowcowego.
Znajduje się ona w pobliżu Dordogne, a na jej ślad natrafiła w 1940 r. czwórka nastoletnich chłopców, którzy razem z psem przeszukiwali leśny wykrot.. W świetle lampy zauważyli kolory na ścianach. Natknęli się na kolekcję 150 malowideł i niemal 1500 rytów, dobrze zachowanych. Wiek tego zespołu określa się zasadniczo jako mniej więcej 17 000 lat, ale prawdopodobnie znajdują się tam dzieła z różnych faz okresu lodowcowego. Najsłynniejsza jest sala byków, gdzie widnieje kilka sylwetek żubrów. Niektóre z nich mają 5 m długości i są to największe figury w sztuce epoki lodowcowej. W tych częściach jaskini, które są ozdobione rytami, znaleziono kamienne narzędzia do rycia. Odkryto tez wiele lamp. Było tam również 158 kawałków pigmentów oraz sprzęt do ich rozcierania. Jaskinię udostępniono publiczności w 1948 r., ale 10 lat później stało się jasne, że oddech, temperatura ciał oraz glony i pyłki przynoszone na butach zwiedzających szkodzą dziełom sztuk: pojawiły się zielone naloty na ścianach formowały się białe kryształki. W 1963 r. Lasaux została zamknięta; glony zostały zwalczone, a poziom krystalizacji udało się opanować. Jednak dla masowego zwiedzana jaskinia musi pozostać zamknięta. Zamiast niej turyści mogą zwiedzać doskonałą kopię Lascaux, otwartą w pobliżu w 1983 r.
Sztuka jaskiniowa
Malowidła jaskiniowe i naskalne można znaleźć na całym świecie, od Australii po Finlandię, lecz najwcześniejsze znane dziś przykłady pochodzą z Europy. Większość z tych rysunków datuje się na okres paleolitu górnego, ostatnią część starej epoki kamienia, obejmującej mniej więcej czas 40 - 000 - 10 000 lat temu, podczas ostatniego zlodowacenia.
Tematyka malowideł jest różnorodna, lecz wspólnym motywem są zwierzęta z tego okresu, zwłaszcza zwierzyna łowna: bizony, renifery, konie i wymarłe już tury. Są to zwierzęta, na które polowali ludzie w tej zimnej lodowcowej epoce, o czym świadczy duża liczba ich kości, znaleziona w wielu jaskiniach takich jak Altamira. W niektórych jaskiniach, na przykład w Chauvet - Pont - d'Arc w południowej Francji, znajdują się rysunki przedstawiające drapieżniki z wcześniejszych czasów: lwy, pantery i zwierzęta, na które nie polowano, między innymi nosorożce i hieny.
Trudniej znaleźć rysunki przedstawiające twórców sztuki. Z powodów, których nie poznamy, ludzie ci nie dołączyli wizerunków samych siebie do rysowanych scen, a jeśli już to robili, były one schematyczne i nie zawsze łatwe do rozpoznania. Z wielu europejskich stanowisk mamy za to odciski dłoni, sporządzone przez przyciśnięcie dłoni z barwnikiem do ściany. Na tyłach jaskiń, gdzie je zostawili, jak w Altamirze, znaleziono też niektóre z narzędzi używanych przez pierwszych ludzi do wykonywania rysunków. Tu znaleziono także muszle wykorzystywane jako naczynia do pigmentu, najczęściej ochry, węgla drzewnego, tlenku manganu - a nawet kamienne lampy oliwne, które oświetlały wnętrza jaskiń podczas pracy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz