Jan Kochanowski - Psałterz Dawidów

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1078
Wyświetleń: 3640
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jan Kochanowski - Psałterz Dawidów - strona 1 Jan Kochanowski - Psałterz Dawidów - strona 2 Jan Kochanowski - Psałterz Dawidów - strona 3

Fragment notatki:


Nr psalmu
Budowa,
cechy charakterystyczne
Treść
Cytat
Część pierwsza 1
5 strof po 4 wersy ; znacząca metafora: dobry człowiek jest niczym drzewo porzeczki - nie traci liści i przynosi owoc. Źli ludzie są zaś jak plewy. Szczęśliwym jest człowiek, który nie przebywa w gronie złych ludzi i nie podąża ścieżką grzechu. Taki człowiek stara się zawsze żyć w zgodzie z przykazaniami Boga. Zły człowiek nie zna wstydu i przez to nie zasłużył na osiągniecie szczęścia, czeka go pohańbienie przed sądem. Pan bowiem sprawiedliwych na wszelki czas broni,/A przewrotne, złe ludzi cicha pomsta goni. 2
9 strof po 4 wersy; mnogość pytań retorycznych i wykrzyknień - duże nacechowanie emocjonalne.
Książęta możni i królowie buntują się przeciwko Panu - nie akceptują wybranego przez Niego władcę. Bóg widzi to z wysokości i kpi z buntowników. Krzyżuje ich szyki i na Syjonie stawia króla niezwyciężonego . Wybraniec wypowiada się, że dzięki niemu świat pozna boskie wyroki. Przytacza także słowa Boga, które legitymizują władzę nowego króla. Następnie pojawia się apostrofa do władców, aby bali się i szanowali Pana (także jego decyzje).
Gniew Jego kiedy wspłonie, to szczęśliwy/Tylko, kto w Nim swą nadzieję położył. 3
5 strof po 4 wersy;
Podmiot liryczny ubolewa, że wielu ludzi zebrało się przeciwko niemu. Jego wrogowie twierdzą, że zwątpił w Boga. Jednak on zwraca się do Pana pełen wiary. Bóg obdarza łaską tego, kto się zwróci do niego z potrzebą. Stoi na straży bezpieczeństwa i pogromi przeciwników. Wszystko dobro pochodzi od niego, także zdrowie i ratunek w trudnych chwilach.
Od ciebie wszystko dobre na świecie mamy,/Którzy się kolwiek ludem Twym ozywamy. 4
7 strof po 4 wersy;
Podmiot liryczny wzywa Boga na świadka niewinności i błaga Go o zmiłowanie. Skarży się, że źli ludzie nastają na jego dobrą sławę. Wierzy, że Bóg go nie opuści. Zwraca się do prześladowców, że powinni mieć na uwadze Pańską bojaźń i muszą odstąpić od nieprawości. Boga nie można przebłagać dobrami materialnymi ( nie baranem ani wołem ), lecz czystym sumieniem.
Ja w nadzieję łaski Twej będę spał bezpiecznie,/Bo mię Ty sam, Panie mój, opatrujesz wiecznie. 5
13 strof po 4 krótkie wersy; metafora: zbroja jako pancerz łaski okalający wierzącego;
Zasmucony pomiot lir. zwraca się do Boga już od samego ranka. Potwierdza, że Pan nie lubuje się w złości, niesprawiedliwy nie jest godzien stanąć przed jego obliczem, a kłamca zostanie stracony. Podmiot ufa miłosierdziu Boga i chce stanąć przed jego obliczem. Prosi o łaskę dla siebie (bo ufa Bogu i słucha Jego słów) i o karę dla zdrajców.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz