Jak w długim okresie pa_stwo wp_ywa na d_ugookresowa _cie_k_ wzrostu makto wojtyna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 875
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jak w długim okresie pa_stwo wp_ywa na d_ugookresowa _cie_k_ wzrostu makto wojtyna - strona 1 Jak w długim okresie pa_stwo wp_ywa na d_ugookresowa _cie_k_ wzrostu makto wojtyna - strona 2 Jak w długim okresie pa_stwo wp_ywa na d_ugookresowa _cie_k_ wzrostu makto wojtyna - strona 3

Fragment notatki:


Jak w długim okresie państwo wpływa na długookresowa ścieżkę wzrostu?
1. Pojęcie wzrostu i rozwoju gospodarczego. Pojęcia wzrostu gospodarczego i rozwoju gospodarczego używane są często zamiennie, ale mają one jednak nieco odmienne znaczenie. Wzrost gospodarczy - jest to rozszerzenie się zdolności danego kraju do produkcji towarów i usług pożądanych przez ludzi; jest procesem tworzenia i powiększania rzeczywistych rozmiarów społecznego produktu. Ponieważ zdolności produkcyjne gospodarki zależą przede wszystkim od ilości i jakości występujących w niej zasobów, jak również od poziomu techniki, wzrost gospodarczy musi wziąć się z rozszerzaniem i ulepszaniem tych czynników produkcji.
Szczególnie ważnymi czynnikami są także akumulacja kapitału dzięki oszczędnościom i inwestycjom, doskonalenie ludzkich umiejętności oraz postęp techniczny. Na rozwój gospodarczy - składają się strukturalne oraz inne zmiany towarzyszące wzrostowi gospodarczemu. Obejmuje on, ale i wykracza poza doskonalenie techniki i umiejętności, a więc poza czynniki pobudzające wzrost gospodarczy.
Gospodarka może wykazywać wzrost gospodarczy bez gospodarczego rozwoju, ale nie odwrotnie (Kraj, którego dochód uzależniony jest od eksportu ropy może zwiększyć wzrost gospodarczy zwiększając wydobycie tego surowca, ale jego rozwój gospodarczy może być minimalny - o ile nie zostaną stworzone nowe gałęzie przemysłu i gospodarki. Rozwój tych nowych gałęzi wymaga inwestycji, które muszą być sfinansowane poprzez wzrost eksportu ropy).
Ogólnie uznaje się, że wzrost i rozwój gospodarczy w gospodarce rynkowej są procesami nieprzebiegającymi równomiernie. Towarzyszą im zmiany układające się w cykliczne następujące po sobie fazy wzrostu i spadku aktywności gospodarczej.
Wyróżnia się zwykle dwojakiego typu zmiany:
a) pierwszy typ - obejmuje dynamiczne zmiany poziomu aktywności gospodarczej, znajdujące wyraz w ogólnej tendencji rozwojowej (trend); trend - pokazuje ścieżkę wzrostu gospodarki i jest on stale rosnący, gdyż zwiększa się potencjał produkcyjny gospodarki.
b) drugi typ - obejmuje wahania występujące wokół tego podstawowego kierunku. Mogą to być np.: zmiany sezonowe powtarzające się w ciągu roku, cykliczne wahania koniunkturalne lub wahania nieregularne, mające na ogół charakter przypadkowy. 2. Cechy wahań stopy wzrostu gospodarczego:
1) w trakcie zmian aktywności gospodarczej zmienia się stopień wykorzystania czynników produkcji. W czasie zwyżkowania koniunktury wykorzystanie czynników produkcji rośnie, co staje się źródłem wzrostu produktu narodowego. W trakcie zniżkowania koniunktury stopień wykorzystania czynników produkcji, w konsekwencji wytwarza się mniej produktów, niż jest to możliwe przy danych zasobach oraz danym poziomie techniki i technologii;


(…)

… kapitałowe;
ułatwianie inwestowania w najbardziej wydajnych dziedzinach gospodarki i w najbardziej efektywne przedsięwzięcia;
sprzyjanie innowacjom, pobudzanie i ułatwianie modernizacji aparatu wytwórczego.
Istnieje także możliwość ubiegania się o zewnętrzną pomoc w postaci kredytów zagranicznych lub przyciągania zagranicznych inwestorów. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski zwiększał…
…, blisko jej dna.
4) również stopy procentowe mają tendencję do wahań w trakcie cyklu koniunkturalnego. Stopy procentowe z reguły osiągają szczyt bezpośrednio przed początkiem recesji, a w czasie jej trwania znacznie się obniżają. Wahania stóp procentowych są najbardziej dramatyczne w czasie recesji. Stopy procentowe zazwyczaj rosną wraz z inflacją, aby zrekompensować pożyczkodawcom spadek siły nabywczej…
… empiryczne wykazują na dodatnią zależność między inwestycjami długookresowym tempem wzrostu gospodarczego.
Na początku lat 80 - tych wykształciła się tzw. szkoła realnego cyklu koniunkturalnego.
Jej zdaniem główną rolę w wahaniach cyklicznych spełniają nie czynniki monetarne, lecz czynniki realne, które oddziałują na gospodarkę losowo, powodując trwałe zmiany PNB, co oznacza, że po szoku produkcja nie powraca do wielkości wyznaczonej przez trend. Wywołany szokiem wzrost produkcji przenosi się na wszystkie przyszłe okresy.
Zdaniem przedstawicieli szkoły realnego cyklu koniunkturalnego, głównym czynnikiem powodującym szoki realne, o trwałym znaczeniu dla PNB, jest postęp techniczny.
Wg przedstawicieli tej szkoły cykl koniunkturalny nie wynika z niewłaściwego funkcjonowania gospodarki, lecz jest pewnym…
… naturalnym zjawiskiem związanym z postępem technicznym i technologicznym oraz jest następstwem dopasowania się podmiotów gospodarczych do losowych zmian przezeń wywoływanych.
W nowych modelach wzrostu występuje możliwość oddziaływania przez różnorakie instrumenty polityki ekonomicznej na wzrost inwestycji, a przez nie na tempo wzrostu w długim okresie.
W nowych tych funkcja produkcji ma następującą postać…
…. Przede wszystkim za pomocą polityki monetarnej i fiskalnej pobudza się społeczeństwo do zwiększania oszczędności, które przekształca się w kapitał, tworzący warunki do rozwoju inwestycji..
Niektórzy ekonomiści politykę prorozwojową przeciwstawiają polityce stabilizacyjnej, której celem jest głównie likwidacja inflacji i poprawa stanu finansowego gospodarki.
Dojrzała polityka rozwojowa powinna odrzucić pozorną rozbieżność…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz