To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Przedstaw istotę przesłanki „powaga rzeczy osądzonej” oraz omów możliwości odmowy wszczęcia lub umorzenia postępowania przygotowawczego w oparciu o tę przesłankę w zależności od określonego stanu faktycznego. Artykuł 17 § 1 pkt 7: nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało prawomocnie zakończone albo wcześniej wszczęte toczy się - obejmuje dwie przesłanki, pozostające ze sobą w określonym związku.
Zakaz prowadzenia nowego postępowania, jeżeli wcześniejsze postępowanie co do tego samego czynu tej samej osoby już zostało prawomocnie zakończone albo nadal toczy się. Jeżeli postępowanie zostało prawomocnie zakończone, nie wolno go również kontynuować - chyba, że ustawa na to wyraźnie pozwala.
Prawomocność ma aspekt formalny i materialny. Aspekt formalny prawomocności polega na tym, że decyzja nie podlega już zaskarżeniu za pomocą zwykłych środków zaskarżenia. Kończy ona formalnie proces, tworząc stan rzeczy osądzonej. Rodzi on domniemanie prawdziwości ustaleń dokonanych w decyzji oraz jej zgodności z przepisami prawa. Jednakże, pod pewnymi warunkami, możliwe jest wzruszenie tej decyzji, mimo jej prawomocności i obalenie takiego domniemania. Prawomocność formalna decyzji występuje w szczególności, gdy:
zaskarżenie decyzji wydanej w I instancji jest niedopuszczalne
nie zaskarżono decyzji wydanej przez organ I instancji lub wniesiony środek cofnięto
wyczerpany został tok instancji Prawomocność materialna wyraża się w sytuacji, w której nie jest dopuszczalne wszczęcie i prowadzenie od nowa postępowanie już z punktu widzenia prawomocności formalnej zakończonego. Niedopuszczalne jest zatem ponowne postępowanie przeciwko tej samej osobie o tę samą kwestię odpowiedzialności prawnej . Umorzenie postępowania przygotowawczego ma podobne znaczenie jak orzeczenie umarzające sądu. Prawomocność postanowienia umarzającego to postępowanie stwarza również „stan rzeczy osądzonej”, jednakże - jak się niekiedy wskazuje - w ograniczonym stopniu.
Umorzenie postępowania przez prokuratora traktuje się też według pewnej koncepcji jako odrębną ujemną przesłankę procesową, polegającą na wygaśnięciu praw do oskarżenia na skutek prawomocnego umorzenia postępowania przygotowawczego w stosunku do danego podejrzanego, jeżeli nie zachodzi możność wznowienia tego postępowania (art. 327 § 2), albo jeżeli nastąpi uchylenie postanowienia umarzającego przez Prokuratora Generalnego (art. 328). Wówczas przesłanki tej nie podciąga się pod pojęcie „rzeczy osądzonej”, ponieważ jest następstwem orzeczenia wydanego nie przez sąd, lecz przez prokuratora; mówi się natomiast o skonsumowaniu skargi publicznej.
Oceniając istotę i skutki prawomocności decyzji, uwzględniać trzeba podział na przesłanki bezwzględne i względne (usuwalne). Umorzenie postępowania z powodu przeszkody
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)