Istota motywowania w organizacji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Istota motywowania w organizacji - strona 1 Istota motywowania w organizacji - strona 2

Fragment notatki:

Istota motywowania w organizacji:
Znaczenie motywacji
Zrozumienie motywacji, tego co wywołuje, ukierunkowuje i podtrzymuje zachowanie ludzi podwładnych zawsze było ważne dla przełożonych.
Zachowanie ludzi jest procesem skomplikowanym, ocenianym jako racjonalne/irracjonalne, zatem nie zawsze można zrozumieć co jest czynnikiem motywacji.
Istnieje wiele teorii motywacji, większość z nich wskazuje co powinien robić zarządzający, aby uzyskiwać największą efektywność pracowników.
Wczesne poglądy na motywacje
Model tradycyjny - robotnicy są z natury leniwi i motywować ich można jedynie wynagrodzeniem pieniężnym, wraz ze wzrostem sprawności pracowników ich liczba zmniejsza się, a kierownicy redukowali zachęty finansowe, obawa o utratę pracy stawała się naturalnym bodźcem motywującym pracownika.
Model stosowania współdziałania - wynika z konieczności uwzględnienia kontaktów towarzyskich pracowników podczas pracy, nuda i powtarzalność pracy ograniczają kreatywność formalną oraz kreowanie poczucia przydatności, szacunku oraz znaczenie w organizacji zwiększają efektywność.
Model zasobów ludzkich - motywacja do pracy wynika z fakty znaczenia pracy i chęci zdobywania osiągnięć, można pracownikom powierzać zadania, wskazywać znaczący zakres odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz wykonywanych zadań.
Główne teorie motywacji:
Teoria treści - podkreśla znaczenie czynników wewnętrznych człowieka, powodując że postępuje on w określony sposób. Ludzie mają bowiem wewnętrzne potrzeby, a ich motywacja, zmierza ku redukcji/spełnieniu tych potrzeb. Oznacza to, że ludzie będą tak postępować, aby zaspokoić swoje potrzeby.
Model motywacji według teorii treści
Teoria procesu - określają w jaki sposób i przez jakie cele poszczególne osoby są motywowane. Potrzeby są jednym z elementu procesu, w którym osoby decydują jak postępować. Podstawą teorii i procesu motywacji jest pojęcie oczekiwań, a więc ustalenie czego określona osoba oczekuje w wyniku konkretnych zachowań.
Teoria wzmocnienia - modyfikacja zachowań, opisuje to co się zdarzyło w przeszłości i jaki będzie miało skutek w przyszłości. Ludzie postępują tak bo nauczyli się w przeszłości, wiedzą że pewne zachowania wiążą się z przyjemnymi efektami, a inne z nieprzyjemnymi.
Wpływ poprzednich skutków na zachowanie
Wpływanie na ludzi opiera się również na skutkach postępowania osoby w określonej sytuacji w przeszłości. Istotne stało się wprowadzanie technik umożliwiających modyfikację zachowań, gdyż dla wielu powtarzalnych zachowań jest niepokojąca.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz