Ogólne informacje
II wojna w Zatoce Perskiej, potocznie nazywana II konfliktem irackim lub II wojną w Iraku. Konflikt ten rozgrywał się między koalicją sił międzynarodowych a armią iracką. Wojska koalicyjne składały się z żołnierzy armii Amerykańskiej (250 tys), Brytyjskiej(45 tys), Australijskiej(2 tys), Duńskiej( 300) i Polskiej(194). W swoich działaniach były też wspierane przez 50 tysięczną armię partyzantów kurdyjskich. Stanęły one przeciwko połączonym siłom armii irackiej( ok. 300 tys), Gwardii Republikańskiej(ok. 65 tys) i oddziałom fedainów Saddama Husajna (30 tys). Zanim wojna została oficjalnie rozpoczęta wojska amerykańskie, od 2002 roku prowadziły akcję lotniczą- Operation Southern Focus, która miała na celu zniszczenie obrony przeciwlotniczej Iraku a także elementów jego lądowego systemu obronnego. Wojna oficjalnie rozpoczęła się 20 marca 2003 kiedy to sprzymierzone siły koalicyjne zaatakowały Irak. Inwazja rozpoczęła się nalotem bombowym amerykańskich sił powietrznych na Bagdad z jednoczesnym przekroczeniem granicy Iraku od południa (od strony Kuwejtu i Zatoki Perskiej) przez siły australijskie. Główne cele, jakie postawiły przed sobą wojska koalicyjne to:
Opanowanie terytorium Iraku w jak najkrótszym czasie i przy jak najmniejszych szkodach
Zabezpieczenie pól roponośnych i dróg transportujących, by nie doprowadzić do pożarów i marnotrawienia surowców tak jak to się stało podczas I wojny w Zatoce Perskiej
Obalenie rządów Saddama Husajna i partii Baas
Znalezienie i aresztowanie kluczowych postaci reżimu Husajna
Wprowadzenie demokracji
Ustabilizowanie sytuacji w kraju.
Świetnie przygotowana i wyspecjalizowana armia wojsk koalicyjnych w ciągu 3 tygodni walk objęła kontrolę nad większością terytorium i obaliła totalitarny rząd Saddama Husajna. Dokładnie 9.04.2003 roku Bagdad oficjalnie znalazł się pod kontrolą sił amerykańskich. 01.05.2003 roku Georg Bush, który przyleciał na tę okazję do Iraku, ogłosił, że działania bojowe zostały zakończone. Ten dzień oficjalnie uznawany jest za koniec wojny. Jednakże koniec oficjalnych działań wojennych nie oznaczał pokoju. Mimo oficjalnego komunikatu w wielu miejscach praktycznie przez cały czas zdarzały się walki, donoszono o atakach bombowych, Irak znajdował się pod okupacją wojsk sprzymierzonych ( oficjalnie była to misja stabilizacyjna, która trwała do 2005 roku).
22.07 2003 roku zabici zostali synowie Husajna: Udaj i Kusaj, a także jedno z jego wnucząt. 13.12.2003 pojmany został sam Husajn.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)