Konflikt w zatoce perskiej - wykład 2 semestr

Nasza ocena:

5
Pobrań: 329
Wyświetleń: 1617
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konflikt w zatoce perskiej - wykład 2 semestr - strona 1 Konflikt w zatoce perskiej - wykład 2 semestr - strona 2

Fragment notatki:

WYKŁAD 6 : WOJNY W ZATOCE PERSKIEJ
1. 2.08.1990 r. wojska Iraku, na czele którego stanął Saddam Husajn, zaatakowały Kuwejt i opanowały go. 2. Głównym celem ataku na Kuwejt były jego złoża ropy naftowej, mające poprawić zły stan gospodarki Iraku. 3. 29.11.1990 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ postawiła ultimatum Irakowi, domagając się wycofania jego wojsk z Kuwejtu w wyznaczonym terminie.
4. Ponieważ rząd iracki nie dostosował się do wymogów, 16.01.1991 r. ONZ i państwa zachodnie rozpoczęły operację zbrojną o kryptonimie „Pustynna burza” przeciwko armii irackiej. 5. 27.02.1991 r. wojska irackie wycofały się z Kuwejtu, a w trakcie opuszczania terenu żołnierze spowodowali katastrofę ekologiczną w rejonie Zatoki Perskiej.
6. Siły międzynarodowe nie obaliły Husajna, który dalej sprawował dyktatorską władzę w kraju - po zakończeniu ONZ nałożyło na Irak sankcje gospodarcze.
7. Do kar nałożonych przez ONZ na Irak należało wprowadzenie obniżek sprzedaży irackiej ropy naftowej; zobowiązanie Iraku do wypłacenia odszkodowania kosztem zniszczenia Kuwejtu; nałożenie embarga na handel; wejście nadzorców międzynarodowych z ramienia ONZ-u oraz zmuszenie do zniszczenia broni masowego rażenia
8. Zwycięstwo sprzymierzonych ożywiło niepodległościowe dążenia Kurdów, którzy w marcu rozpoczęli powstanie, lecz przegrali oni walkę z wojskami irackimi.
9. Na północy i południu kraju powołano (z ramienia ONZ-u) strefy wyłączone dla lotnictwa irackiego dla ochrony odpowiednio Kurdów i Szyitów.
10. Nastąpiło zubożenie kraju, lecz sankcje nie zostały zniesione, ze względu na brak zgody władz Iraku na kontrolę obiektów, w których- jak podejrzewano- produkowana była broń chemiczna i biologiczna.
12. Po atakach na WTC Irak wyraził swoje zadowolenie z powodu zniszczenia symbolu USA, później potępił akcję militarną w Afganistanie - George W. Bush zaliczył Irak do państw „osi zła” (czyli popierających terroryzm i dysponujących bronią masowego rażenia).
13. Zamach dał okazję do stworzenia doktryny "ataku prewencyjnego", tym samym USA przyznało sobie "prawo inwazji na dowolny kraj w dowolnym momencie” w ramach tzw. "wojny z terroryzmem" - wśród pierwszych potencjalnych celów tego rodzaju ataku od samego początku wymieniano rząd Husajna.
14. W marcu 2003 r. USA zaatakowało Irak, mimo braku zgody ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ - II wojna w zatoce perskiej.
15. Swój sprzeciw przeciwko wojnie, poza ONZ, wyraziła także tzn. „stara Europa” - Francja, Niemcy oraz Watykan.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz