Instytucje kształtujące bezpieczeństwo globalne - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 301
Wyświetleń: 2359
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Instytucje kształtujące bezpieczeństwo globalne - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Instytucje kształtujące bezpieczeństwo globalne
- bardzo ważny element pozimnowojennego myślenia o bezpieczeństwie
- instytucje to nie tylko organizacje międzynarodowe, ale i reżimy międzynarodowe, prawo międzynarodowe, platforma socjalizacyjna mająca zapewnić większe bezpieczeństwo (E.Adler, M.Burnett) - „instytucje to miejsca socjalizacji”
- strukturalny realizm - instytucje to zbiór zasad, które określają sposób w jaki państwa powinny współpracować i współzawodniczyć ze sobą
- Robert Keohane - instytucja to pozostający ze sobą we wzajemnych relacjach zespół zasad i norm, rozpoznawalnych w czasie i przestrzeni
- David Lake - system jałowy, bo nie jest ani hierarchiczny ani anarchiczny. Tak różnorodny, że czasem ma cechy anarchii. Instytucje ustalają reguły, państwa zobowiązane do ich przestrzegania. W wielkiej polityce państwa wolą polegać na własnych zasobach. Zwracają się ku instytucjom kiedy same nie mogą zapewnić bezpieczeństwa w określonych strefach.
- instytucje zapewniające bezpieczeństwo militarne: Traktat o Otwartych Przestworzach - 1 stycznia 2002 wszedł w życia, (1 stycznia 2006 funkcjonowanie) - zgoda na przelot w celu obserwacji instalacji wojskowych. W skład wchodzą obywatele obu państw, raport dostępny dla obu stron; poza tym reżimy nieproliferacyjne jak:
Reżim Kontroli Technologii Rakietowych
Porozumienie z Wassenaar - 1995 przez największych eksporterów broni na świecie. Cel: zbudowanie nowego mechanizmu wymiany informacji i konsultacji. Wstrzymanie się od działań mogących niekorzystnie wpłynąć na poziom zbrojeń innych krajów. (dot. broni konwencjonalnej)
Grupa Australijska - 1985, w celu koordynacji eksportu w zakresie Konwencji o zakazie broni biologicznej i toksynowej oraz Konwencję o zakazie broni chemicznej. Spotkania w Ambasadzie Australii w Paryżu. Cel podst: ograniczenie rozprzestrzeniania broni chemicznej, biologicznej.
- bezpieczeństwo ekonomiczne kreowane przez WTO (World Trade Organisation) - Światową Organizację Handlu; instytucja odpowiedzialna za zagrożenia środowiska naturalnego - Protokół z Kioto - cel złagodzenie degradacji środowiska. - prawo międzynarodowe jako instrument kształtujący bezpieczeństwo - większość rozwiązań prawnych sprzed 1989, ale są i nowe: Protokół kartageński o bezp. biologicznym z 2000 roku; większa rola aktorów pozapaństwowych w procesie egzekwowania prawa międzynarodowego, głownie w sferze ochrony środowiska czy naruszeń praw człowieka
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz