Instytucja świadczeń publicznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Instytucja świadczeń publicznych - strona 1 Instytucja świadczeń publicznych - strona 2

Fragment notatki:

Instytucja świadczeń publicznych (ciężarów publicznych) W normalnych warunkach, przy idealnej pogodzie (słoneczko, wiaterek), bez widocznych nieszczęść wokół, wszystkie obowiązki, zadania związane z utrzymaniem funkcjonowania państwa i jego instytucji wykonuje państwo, np. służby naprawiają skrzyżowanie, naprawa torów itd. W państwie istnieją tysiące różnego rodzaju instytucji, których sens funkcjonowania polega na tym, że służą zabezpieczeniu, zapewnieniu właściwego funkcjonowania państwa, ma to służyć obywatelom, ułatwiać im życie.
Od czasu do czasu w życiu zdarzają się sytuacje nadzwyczajne, na co dzień na świecie się one zdarzają na szczęście nie wszędzie i nie na raz w jednym miejscu, np. trzęsienie ziemi, powódź, śnieżyca. Od czasu do czasu na terytorium państwa zdarzają się takie sytuacje i te służby, które na co dzień zapewniają funkcjonowanie państwa są zobowiązane do reagowania na te nadzwyczajne sytuacje.
Ale może przyjść taki rozmiar, poziom nieszczęścia, takie nasilenie tej „nadzwyczajności”, że te istniejące służby państwowe nie będą w stanie skutecznie zareagować, np. trzęsienie ziemi w Algierii, powódź parę lat temu na południu Polski.
W takich sytuacjach państwo, ponieważ nie może sobie dać rady, ponieważ jest ono przygotowane na stany „średnie”, wzywa do pomocy obywateli. To znaczy, wzywa w ten sposób, że są w przepisach prawa przewidziane odpowiednie rozwiązania prawne, które są na takie nadzwyczajne okazje i pozwalają władzom państwa wezwać na pomoc obywateli. Jest ich około kilkadziesiąt.
Ust. o stanie klęski żywiołowej z dn. 18 kwiet. 2002. Stany klęski żywiołowej to zdarzenia przyrodnicze, które osiągają nadzwyczajne, niecodzienne rozmiary. Jeżeli siły i środki, którymi dysponuje administracja są niewystarczające, czyli rozmiar nieszczęścia przerósł możliwości państwa, można wprowadzić obowiązek świadczeń osobistych i rzeczowych, polegających na: „udzielaniu pierwszej pomocy, czynnym udziale w działaniu ratowniczym, wykonywaniu prac, oddaniu nieruchomości, bądź rzeczy ruchomej, udostępnieniu pomieszczeń, przyjęciu mienia, zabezpieczeniu zagrożonych zwierząt, pełnieniu wart, zabezpieczeniu dóbr kultury.
Ust. o powoływaniu do świadczeń w przypadku klęsk żywiołowych. Świadczenia osobiste i rzeczowe. Ust. o stanie wyjątkowym, o ochronie przeciwpożarowej, o drogach publicznych, prawo wodne, o zwalczaniu chorób zakaźnych, o inspekcji sanitarnej, o zwalczaniu gruźlicy, o obronie RP, kilkadziesiąt ustaw przewidujących możliwość powoływania do świadczeń publicznych w tych nadzwyczajnych okazjach.
Świadczenie publiczne ma cechy:
powstaje w sytuacji nadzwyczajnej, w której państwo samo nie jest w stanie zapobiec niebezpieczeństwu,
ma charakter przejściowy - jest to zawsze zjawisko epizodyczne,
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz