Instytucja obszaru specjalnego o szczególnym reżimie prawa administracyjnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 483
Wyświetleń: 2030
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Instytucja obszaru specjalnego o szczególnym reżimie prawa administracyjnego - strona 1 Instytucja obszaru specjalnego o szczególnym reżimie prawa administracyjnego - strona 2

Fragment notatki:

Instytucja obszaru specjalnego o szczególnym reżimie prawa administracyjnego. Przesłanki tworzenia obszarów specjalnych Obszar specjalny - jest to wydzielona część terytorium, nie w sensie ustanowienia jednostki podziału terytorialnego, użytecznej przy sprawowaniu władzy, lecz w celu realizacji innych zadań. Są różne formy ochrony przyrody, w zależności od potrzeb. Mechanizm tworzenia obszarów specjalnych po to aby lepiej osiągnąć i skuteczniej określone cele jest dość powszechnie wykorzystywany w prawie administracyjnym, dla kształtowania różnego rodzaju zachowań społecznych, kształtowania funkcjonowania państwa i społeczeństwa. Takich obszarów jest dużo, są dziesiątki, setki takich regulacji prawnych, które regulują obszary specjalne.
Ochrona przyrody - aby lepiej chronić przyrodę, wydziela się na terytorium państwa różne obszary specjalne, nadając im granice. W zależności od tego, co i jak ma być chronione, wydziela się: parki narodowe, rezerwaty, parki krajobrazowe, parki chronionego krajobrazu, strefy ochronne. Prawo przewiduje dla potrzeby ochrony przyrody i środowiska możliwość wydzielenia na terytorium państwa obszarów w znaczeniu przestrzennym, część tego terytorium przez określenie granic, po to, by w ten sposób lepiej i skuteczniej chronić to dobro dla nas wszystkich wspólne, jakim jest przyroda. Jeżeli doszłoby do wybuchu groźnej epidemii, to można obszar tej epidemii wyłączyć, uznając go za „obszar epidemiczny” wyznaczając jego granice, objąwszy tym obszarem miasto, dzielnicę, nawet województwo, gminę, po to aby izolować ten obszar i utrudnić, zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii, a tym samym skuteczniej z nią walczyć.
Podobnie jest z chorobami zwierząt, obszar objęty wścieklizną, chorobami zwierząt domowych. Celem jest ułatwienie zwalczania choroby i utrudnienie jej rozprzestrzeniania się.
Ust. o obszarach morskich RP z 1991, ustanawia obszary: morskie (obszary wydzielone na morzu): morskie wody terytorialne, morze terytorialne, wyłączna strefa ekonomiczna; pas nadbrzeżny (obszar znajdujący się na lądzie, związany z morzem, bezpośrednio przyległy do wód morskich, obszar styku lądu z morzem): pas techniczny (strefa bezpośredniego oddziaływania morza i lądu) pas obronny. Wydzieleni obszaru na morzu, czy to la lądzie ma na celu lepszą ochronę i eksploatację morza, zabezpieczenie morza przed oddziaływaniami z lądu, oraz lepsze zabezpieczenie lądu przed oddziaływaniem morza, np. zanieczyszczenia. Granice państwa - obszar związany z ochroną granicy państwowej, zwany pograniczem. Obszar przyległy do granicy państwa od strony polskiej. Dzieli się na pas drogi granicznej (obszar szerokości 15m licząc od linii granicy państwa), pas strefy nadgranicznej (obszar, co najmniej 1 gminy przyległej, nie mniej niż 15 km)
Droga publiczna - obszar wydzielony w celu zabezpieczenia łączności drogowej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz