ROZDZIAŁ VI KORZYSTANIE Z RZECZY POWSZECHNEGO UŻYTKU Wyodrębnia się różnego rodzaju rzeczy publiczne, do których zalicza się tzw. majątek adm, mienie, którego celem jest przywłaszczenie zysku oraz rzeczy powszechnego użytku, określane także jako rzeczy użytku publicznego.
Odnośnie korzystania z rzeczy publicznych obowiązują specjalne rygory. Rzeczy publiczne są to rzeczy przeznaczone dla każdego, tj. służące ogółowi społeczeństwa. Do tej kategorii zalicza się drogi publiczne, płynące wody, otwarte morze, korzystanie z zakładów prawa adm. (publicznego). Nie wyklucza to jednak korzystania z tych rzeczy w szczególnych przypadkach, na podstawie zezwolenia lub koncesji rozumianej jako nadanie określonego władztwa publicznego. Do zarządzania tymi rzeczami nie stosuje się prawa cywilnego rzeczowego lecz regulacje publicznoprawne, co jednak nie wyklucza w wyjątkowych sytuacjach zawierania umów prawa cywilnego na korzystanie z tych rzeczy. 1. Korzystanie z dróg publicznych Ma znaczenie z punktu widzenia budowy, utrzymania, zarządzania. Jest normowane różnymi aktami prawnymi:
-ustawa z 21.03.1985 r. o drogach publicznych
-ustawa z 27.10.1994 r. o autostradach płatnych
-ustawa z 20.06.1997 r. o ruchu drogowym,
-ustawa z 6.09.2001 r. o transporcie drogowym i inne.
Pojęcie drogi publicznej wg ustawy o drogach publicznych
Droga publiczna to droga, z której może korzystać każdy zgodnie z jej przeznaczeniem. Tylko takie drogi są rzeczami powszechnego użytku. Ustawa odróżnia następujące kategorie dróg: a) drogi krajowe (stanowią własność Skarbu Państwa),
b) drogi wojewódzkie stanowią własność samorządu terytorialnego odpowiedniego szczebla
c) drogi powiatowe stanowią własność samorządu terytorialnego odpowiedniego szczebla
d) drogi gminne stanowią własność samorządu terytorialnego odpowiedniego szczebla Inny podział: a) drogi ogólnodostępne,
b) drogi ekspresowe (przeznaczone są wyłącznie do samochodów),
c) autostrady (spełniają wymagania wyższe niż ekspresowe i są płatne. Za przejazdy na innych drogach mogą być również pobierane opłaty, np. za przeprawę promem. Szczególne znaczenie autostrad płatnych wg ustawy o autostradach płatnych -pobierane są opłaty za korzystanie przez spółkę, która posiada koncesję, -koncesja jest nie tylko zezwoleniem, ale nadaje szczególny status przysługujący organowi adm. publicznej (ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa, współdziałania z policja itd.),
-ustawa reguluje sprawę budowy, kosztów utrzymania,
-Urząd generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad jest centralnym urzędem adm rządowej. Utworzony został 1.04.2002 r.
(…)
… specjalnymi są też morskie wody wewnętrzne, morze terytorialne oraz "wyłączna strefa ekonomiczna".
Zasięg strefy nadgranicznej obejmuje obszary gmin przylegających do granicy państwa, a na odcinku morskim do brzegu morskiego. Jeżeli szerokość strefy nadgranicznej jest mniejsza niż 15 km włącza się do niej również gminy bezpośrednio sąsiadujące z gminami przylegającymi do granicy państwowej lub brzegu morskiego.
1. Morskie wody wewnętrzne
Ustawa zalicza tu np. wody portów, część Zalewu Wiślanego i szczecińskiego. Ustawa określa też pojęcie morza terytorialnego. Jest to obszar wód morskich o szerokości 12 mil morskich liczonych od linii podstawowej morza. Ustawa określa warunki korzystania z morza terytorialnego, kotwiczenia, zakładania kabli, rurociągów, itp.
Swoistą strefą jest też pas nadbrzeżny…
… publicznych, np. polegają one na obowiązku dostarczenia samochodu z obsługą i sprzętu budowlanego. Świadczenie to może wprowadzić wojewoda na wniosek zarządu drogi, jeżeli środki techniczne zarządu są niewystarczające, a wymaga tego zagrożenie przerwania komunikacji w wyniku różnych zdarzeń.
Ustawa z 20.06.1997 r: Prawo o ruchu drogowym reguluje powszechne korzystanie z dróg publicznych oraz szczególne…
… morskiej, która przewiduje tworzenie wyłącznych stref ekonomicznych. Obejmują one wody, dno morza i znajdujące się pod nim wnętrze ziemi położone na zewnątrz morza terytorialnego i przylegające do tego morza. Daje to Polsce prawo zarządzania i eksploatacji zasobów naturalnych dna morza, wnętrza ziemi, pokrywających je wód, itd.
3. Wolne obszary celne i składy wolnocłowe
Można traktować jako szczególne strefy ekonomiczne. Ich status reguluje Kodeks celny.
4. Strefy specjalne służące ochronie środowiska ustawa z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska ustawa z 18.07.2001 r. Prawo wodne
Ustawa wprowadza zasadę powszechnego korzystania ze środowiska, chyba że przepisy przewidują ograniczenie, poprzez tworzenie obszarów ograniczonego użytkowania, co powoduje ograniczenia w zakresie przeznaczenia terenu…
… się w gospodarczym wykorzystaniu.
2) inne ustawy to:
a) ustawa z 17.06.1966 r. o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym wyodrębnia obszary ochrony uzdrowiskowej, które obejmują uzdrowiska lub kilka uzdrowisk,
b) ustawa z 27.04.2001 r. o odpadach zna składowiska odpadów, które można uznać jako swoiste strefy ochronne. Wyróżnia trzy typy składowisk, a to:
-dla odpadów niebezpiecznych,
-dla odpadów obojętnych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)