To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Instalacje sprężonego powietrza
Instalacje sprężonego powietrza są często potrzebne na placu budowy. Sprężone powietrze jest wykorzystywane np. przy nitowaniu elementów stalowych, rozbijaniu masywów betonowych i odspajaniu gruntów młotkami udarowymi, a także przy tynkowaniu (tynkownica-mi), natryskiwaniu powłok malarskich itp. Do wytwarzania sprężonego powietrza na placach budowy stosuje się najczęściej sprężarki przewoźne na podwoziach z kołami pneumatycznymi lub stalowymi o napędzie elektrycznym lub spalinowym.
Budowa może być zaopatrywana w sprężone powietrze w sposób scentralizowany - przy wykorzystaniu stacji sprężarek - lub można do te- ^ go celu użyć pojedynczych przenośnych zespołów sprężarkowych. Przewody rozprowadzające są w postaci rur stalowych, a przewody podłączeniowe do odbiorników - węży giętkich (gu- ^ mowych). Długość przewodów doprowadzających sprężone powietrze nie powinna, ze wzglę- ; dów ekonomicznych i eksploatacyjnych, przekraczać 500 m, a w wyjątkowych przypadkach —1 1500 m. Instalowanie długich rurociągów jest niewskazane ze względu na straty ciśnienia. Za- i potrzebowanie na sprężone powietrze przy pracy w warunkach zimowych, ze względu na stra- .-i ty ciśnienia wskutek ochładzania przewodów, zwiększa się o 20+25%. , Przewody sprężonego powietrza należy prowa- j dzić od sprężarek promieniście. Aby zapew- i_i nić odpływ kondensatu z rur, trzeba je układać ze spadkiem 0,5+1,0% w kierunku przepływu powietrza. W celu umożliwienia usuwania kondensatu (wody) powinno się w najniższych t_J punktach przewodu prostego (co 200+300 m) oraz bezpośrednio przed maszyną lub narzę- -, dziem pneumatycznym umieszczać zawory spustowe. W okresie zimowym przewody należy ,_j ocieplać. Przewody metalowe sieci sprężonego powietrza należy doprowadzać jak najbliżej do 1 samych odbiorników. Do odbiorników położo- 1 nych wysoko sprężone powietrze powinno się lJ dostarczać przewodami giętkimi.
Stale stanowisko wytwarzania sprężonego powietrza powinno składać się z dwóch lub trzech sprężarek.
Nie należy ustawiać większej liczby sprężarek o mniejszej wydajności, ponieważ jest to rozwiązanie nieekonomiczne. Nie powinno się też stosować jednej sprężarki jako stałego źródła wytwarzania sprężonego powietrza, ponieważ w przypadku awarii urządzenia budowa byłaby całkowicie pozbawiona tego medium. Jednej sprężarki można używać tylko w tymczasowym (przewoźnym) stanowisku. Przy każdej sprężarce powinien być zainstalowany zbiornik powietrza przeznaczony do wyrównywania ciśnienia w sieci oraz oczyszczania powietrza z pary wodnej i olejów.
Dłuższe sieci wymagają ponadto instalowania pośrednich zbiorników powietrza regulujących ciśnienie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)